Det finns ingenting som svensk sommar. Doften av syren och nyponrosor. Kulglass, picknick och grilldoft i varje park. Rosévin med vänner ljusa sommarkvällar som avslutas med kvällsdopp i någon sjö.
Denna sommar har vi dessutom haft turen att ofta vakna till blå himmel och en värmande sol. Något som inte är att ta för givet här, men som gör att det spritter i kroppen av sol endorfiner.
Jag fick chansen att prova en par solglasögon från svenska AntonFrans, perfekta för soliga dagar. Dessa glasögon heter Medweten och är inspirerade av 30-talets USA och Johnny Depp i filmen Public Enemy. De känns väldigt lyxiga och har den lenaste finishingen och man känner att de kommer att hålla länge utan att bli repiga och matta som så många av mina glasögon alltid blir.
Det fina med dem är också att vid varje köp av ett par AntonFrans genererar en donation om 300 kr till en välgörenhetsorganisation som du själv väljer. Jag valde att donera till SOS barnbyar. Det kallar jag medvetenhet.
Min fina vän Mia Sahlberg fick modella i de fina brillorna en kväll i förra veckan när vi drack rosé och kvällsbadade i Gröndal.
Tack Mia för att du ställde upp och tack AntonFrans för att ni gör fler medvetna.
© Anna Malmberg
represented by: www.sylvie.se
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.