Jajamen, julbaket är igång! Först ut blev saffransbullar med saffranskräm. Jag brukar alltid tycka att vanliga lussebullar smakar för lite saffran. Så att göra såna här bullar med saffran i både deg och kräm var perfekt för mig. Det enkla receptet hittar du längre ner.
Jag använde mig helt enkelt av ett standardrecept för kanelbullar, men istället för kardemumma i degen så hade jag saffran. Och istället för kanel i fyllningen så hade jag även där saffran.
5 dl mjölk 150 g smör (rumstempererat) 1 paket jäst för söta degar 1 dl strösocker 1/2 tsk salt 0,5 gram saffran (1 påse) ca 1,4 liter mjöl
200 g smör (rumstempererat) 1 dl strösocker 0,5 gram saffran (1 påse)
Förr använde jag alltid bullformar när jag bakade, men nu för tiden skippar jag det och viker in kanterna under istället så att de inte vecklas ut när de jäser eller i ugnen.
Klart! Det blev totalt 27 bullar då jag gjorde dem ganska stora. De allra största fick gå i 10 minuter på 225 grader i min ugn.
Jag gjorde två plåtar med pärlsocker och en med hackad mandel på. De med mandel blev godast tycker jag. Kändes mer juligt också. Så nästa gång kanske jag enbart gör med hackad mandel.
God jul i förskott!
Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.