Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Julmarknad på loftet den 23 November

  • Inspiration

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Blommor

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av Mokkasin

Mokkasin

Varje-dags-fotografering

  • januari 8, 2010
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

8+Januari6 Varje-dags-fotografering Duktiga Weronica som driver
fina och mycket inspirerande bloggen
En mammas dag hade för några dagar sedan en utmaning. Ett projekt som jag genast nappade på. Att se vardagen genom kameralinsen. Släppa det estetiska för en stund och bara knäppa. Inte bara ta fram kameran vid de där speciella tillfällena utan allt som oftast. Varje dag. Att se det lilla som gör vardagen och dessutom få ner det på en bild.

Jag är inte så bra på just det. Jag fotar till bloggen och det är hur kul som helst. Men då finns det alltid en grundtanke, ett tema, något jag har tänkt förmedla med just den bilden. Ibland förknippad med en text, ibland förknippad med Mokkasin och ibland mest för att det är fint. Men jag glömmer ofta bort kameran i vardagen. Jag har dessutom svårt att samla mina foton på ett bra sätt. Tanken med det här lilla projektet är att det ska bli min familjs vardagsdagbok, 365 dagars dokumentation. Ibland en bild, ibland flera. Ibland text, ibland bara bilder. I slutet av året, jag hoppas att jag håller ut så länge, är tanken att samla hela året i en fotobok.

En slags dagbok alltså. Som jag så många gånger försökt mig på sedan alla barnen kom. Men det här blir liksom finare, mycket finare. Här är vår vardag, inte alldeles ordnat ännu.
Men snart så.

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Mokkasin

Mokkasin

Sofia bor med man och 4 barn i ett hus i Sörmland. Hon är bloggare, fotograf och stylist, håller i workshops och gör uppdrag inom PR, inredning, kostym och scenografi. DIY ligger Sofia varmt om hjärtat och hon väljer, så ofta det går, att använda sig av vintage och remake. Bloggen är en salig blandning av sådant som korsar hennes väg, i stort och smått.E-mail: sofia@mokkasin.comInstagram: @sofiaatmokkasinNumera hittar du bloggen Mokkasin här

Senaste från Mokkasin

hej då lovely life!

dimmigt

himmelsk fredagsmiddag

kids and the woods

h & m studio a/w 16

the little film – mokkasin behind the scene

Senaste från lovely life

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Blommor
Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Blommor
Linnea

En nyårsdukning i blått

Inredning
Linnea

Andra advent släpp av mina pappersblommor

adventsljusstake diy
Blommor
Skillad Florals

Gör din egen adventsljusstake

Inredning
Linnea

Julmarknad på loftet den 23 November

Sofia bor med man och 4 barn i ett hus i Sörmland. Hon är bloggare, fotograf och stylist, håller i workshops och gör uppdrag inom PR, inredning, kostym och scenografi. DIY ligger Sofia varmt om hjärtat och hon väljer, så ofta det går, att använda sig av vintage och remake. Bloggen är en salig blandning av sådant som korsar hennes väg, i stort och smått.

E-mail:
sofia@mokkasin.com

Instagram:
@sofiaatmokkasin

Numera hittar du bloggen Mokkasin här

Senaste kommentarer

  • Emma om Våra gröna fönster och nya dörr
  • UniqueHealthInc om Hög tid för syrensaft!
  • BeHealthyNH om Hög tid för syrensaft!
  • Koka om Snart flyttar Nissen in – 30 tips på nissebus
  • ethan halton om Ett blommande Raseborg