Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av Mokkasin

Mokkasin

Gullig eller inte så gullig?

  • februari 10, 2010
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

Sonny slide2 Gullig eller inte så gullig?
Sonny slide5 Gullig eller inte så gullig?
Sonny slide4 Gullig eller inte så gullig?
Sonny slide3 Gullig eller inte så gullig?
Mina barn har alltid älskat små figurer. Av alla de slag. Och det byggs hus av kartonger, raketer av toarullar och hela världar av vad som finns närmast till hands. När de fick syn på den här lilla dockan blev de alldeles saliga. De blir å andra sidan saliga åt penntroll och Pez-figurer också. Så nu vill jag veta! Vad tycker ni kära bloggläsare om denna lilla docka? Gullig som tusan eller inte? För er som inte vet så är det en japansk samlardocka för vuxna. Minsann! Som ger sin ägare kärlek och lycka. Så efter en lång dag på jobbet tar man fram sin lilla grönsaksdocka och känner hur man fylls av ny energi 😉 Nåväl, om det inte funkar så kan nog kidsen ha roligt med den i sin värld av fantasi.
Så, gullig or not?

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Mokkasin

Mokkasin

Sofia bor med man och 4 barn i ett hus i Sörmland. Hon är bloggare, fotograf och stylist, håller i workshops och gör uppdrag inom PR, inredning, kostym och scenografi. DIY ligger Sofia varmt om hjärtat och hon väljer, så ofta det går, att använda sig av vintage och remake. Bloggen är en salig blandning av sådant som korsar hennes väg, i stort och smått. E-mail: sofia@mokkasin.com Instagram: @sofiaatmokkasin Numera hittar du bloggen Mokkasin här

Senaste från Mokkasin

hej då lovely life!

dimmigt

himmelsk fredagsmiddag

kids and the woods

h & m studio a/w 16

the little film – mokkasin behind the scene

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Sofia bor med man och 4 barn i ett hus i Sörmland. Hon är bloggare, fotograf och stylist, håller i workshops och gör uppdrag inom PR, inredning, kostym och scenografi. DIY ligger Sofia varmt om hjärtat och hon väljer, så ofta det går, att använda sig av vintage och remake. Bloggen är en salig blandning av sådant som korsar hennes väg, i stort och smått.

E-mail:
sofia@mokkasin.com

Instagram:
@sofiaatmokkasin

Numera hittar du bloggen Mokkasin här

Press Escape to close the search panel.

Senaste kommentarer

  • 61 Lottery om ”Maid”, den bästa och viktigaste serien du kommer se i höst
  • Kalle och Britas gård till salu – pris & bakgrund - Samtidsfokus om Mysigt torp till salu i Sorunda
  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix