Jag hittade ett nytt danskt familje- och livsstilsmagasin på Pressbyrån, Kids Cover. Det var den söta familjen på framsidan som fångade min blick, och man kan väl säga att den är som Mama men mindre färgglad och snyggare. Lite mer dansk lyxboho.. 🙂
Vi inspireras alla av de glesa danska granarna i inredningsreportagen, ofta placerade i en korg.. Men den här stackaren är ändå lite “overkill” i genren.. Jag tycker den kanske skulle fått stanna kvar i skogen, med snötäckta grenar tillsammans med de här vackra kompisarna..
Jag är själv uppvuxen med en granperfektionist (hej pappa!) och jag förvånas också över att ingen kommenterade att den här granen har två toppar. Jag hade nog inte kunnat hejda mig utan friserat den och klippt av en av dem 🙂
pics: seventeendoors |
Förra året hade vi levande ljus i granen, och det var riktigt stämningsfullt! Jag hittade gamla vackra ljushållare på loppis, och kompletterade med några nya från Årstiden. Ett tips, men det gäller att hålla ett öga på den hela tiden..
På Hotell Birger Jarl visar traditionsenligt tio olika artister, designer och modepersonligheter varsin julgran, och vilken är din favorit?
Här skiner solen, och tur är det, då förskolan har stängt för utvärdering idag. Så vi åker till Nk för att titta på julskyltningen..
Ha en underbar vecka!!
seventeendoors.blogspot.com