Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Julmarknad på loftet den 23 November

  • Inspiration

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Blommor

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
strenghielm_morningwalk.8
Bild av strenghielm

strenghielm

God morgon!

  • juni 28, 2016
  • 12:00 f m
  • Blommor

strenghielm_morningwalk.1 strenghielm_morningwalk.9 strenghielm_morningwalk.7 strenghielm_morningwalk.6 strenghielm_morningwalk.3 strenghielm_morningwalk.4 strenghielm_morningwalk.5 strenghielm_morningwalk.2 strenghielm_morningwalk.8       Nu under sommarmånaderna så går eller cyklar vi till förskola och dagis. Idag promenerade jag och Juno och Dante cyklade. Punkan på min cykel lagades för några veckor sedan men nu är det trasigt igen, blir till att skaffa ett nytt däck tror jag. C klagar och vill att jag ska byta cykel. Jag har fortfarande kvar min första cykel som jag köpte själv för en sisådär tjugo år sedan, en jättefin Kronan utan en enda växel som på den tiden var röd men numera mörkgrå. Bytt sadel till en Brooks har jag också gjort men nu börjar jag fundera på om det kanske är dags. Ska göra ett jobb för ikea i augusti med deras superfina cykel som de ska börja sälja och om den är så fin som den ser ut så slår jag nog till på en sådan. Hur som helst, idag tog jag med mig kameran på morgonpromenaden. Om eller när jag någon gång flyttar ifrån Dalarö så är det nog dessa promenader jag kommer att sakna mest, älskar att glutta på alla vackra hus och jag gillar verkligen att det inte är så där perfekt utan det är lite yvigt och slitet blandat med nymålat och nyklippt. Ha en fin dag!

My morning walk to childcare on Dalarö. Love these old houses!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av strenghielm

strenghielm

Jag heter Mari Strenghielm och jag bor i en gammal skärgårdsvilla på Dalarö tillsammans med min man, våra barn och husdjur. Jag jobbar som inredningsstylist och fotograf samt har bloggat sedan år 2010. Bloggar om både mitt jobb och mitt privatliv men det mesta har någon slags förankring till inredning.Numera hittar du bloggen här.

Senaste från strenghielm

Bye bye Lovely Life!

Reportageresa till Karlstad

Elle decoration uk med Johanna (Vintage by Fé)

Köpenhamn med kids

Spökvandring

Halloweenfirande hemma hos Lina

Senaste från lovely life

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Blommor
Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Blommor
Linnea

En nyårsdukning i blått

Inredning
Linnea

Andra advent släpp av mina pappersblommor

adventsljusstake diy
Blommor
Skillad Florals

Gör din egen adventsljusstake

Inredning
Linnea

Julmarknad på loftet den 23 November

Jag heter Mari Strenghielm och jag bor i en gammal skärgårdsvilla på Dalarö tillsammans med min man, våra barn och husdjur. Jag jobbar som inredningsstylist och fotograf samt har bloggat sedan år 2010. Bloggar om både mitt jobb och mitt privatliv men det mesta har någon slags förankring till inredning.

Numera hittar du bloggen här.

Senaste kommentarer

  • Koka om Snart flyttar Nissen in – 30 tips på nissebus
  • ethan halton om Ett blommande Raseborg
  • Peder Hellbacher om Nyfiken på Malin Persson
  • Johan om 4 tips på hur du gör blomsterarrangemang utan oasis
  • CustomerViewReports om Snart flyttar Nissen in – 30 tips på nissebus