Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Tips inför en dag på Disneyland Paris

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
kate.camel
Bild av annacate

annacate

Rhododendron och hallonglass

  • februari 19, 2017
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

431c368da3159ff955012588a08e1549-2

Vi kom av oss där efter alla hjärtans dag. En efter en av oss här hemma insjuknade i vinterkräksjuka och feber. Nej, den här veckan ger jag inte mycket för. I dag var första dagen som iallafall jag och barnen orkade med en hel dag. Vi vaknade tidigt i vanlig ordning och började med ett bad i köket. Så härligt att det är ljust tidigare på morgonen nu.

5e42b0137b689e5f7e5c523ae8de7da6

17bee47e33a76ba443642c34c21922c1

Via Hanna Wendelbo och Marie Emilsson fick jag tips om att plocka in en kvist rhododendron och sätta i en vas med vatten. Med lite tur och tålamod hoppas jag nu att knopparna ska öppna sig om ungefär tre veckor.

7973ac3cef9918395688655cc4a525a2

7446dbb3af3f6367516a7c6ff0409a75

Sen på eftermiddagen åt vi isglass på hallonjuice som jag förberett på morgonen. Väldigt enkelt om man har färdiga glassformar hemma. Har ju varit lite sådär med matlusten de senaste dagarna.

aad7b84b8c2a7aff271fb563b18d26e3

Nu längtar jag ännu mer efter vår och värme. Men det räcker bra om bara februari snart tar slut…

 

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av annacate

annacate

Hej! Mitt namn är Catarina och jag frilansar inom foto, styling och sociala medier. Fotografi och bildspråk ligger mig extra varmt om hjärtat. Sedan en tid tillbaka bor jag på en bilfri ö i Göteborgs södra skärgård tillsammans med min man och två döttrar. Här blandar jag glimtar från vår vardag tillsammans med stylingjobb, mina tankar kring inredning och renoveringen av vårt hus, skriver om de små detaljerna och annat jag tycker om. Naturen är allt som oftast närvarande. Varmt välkommen hit till mig! För förfrågningar om samarbeten eller andra funderingar, maila mig på cs.annacate@gmail.com Följ mig på Instagram @annacate Numera hittar du bloggen Anna Cate hos Lantliv

Senaste från annacate

Hej då kära Lovely Life

Om Visby och Johan Målares Hus

Varma möten och bastubad

Hej från MJs

Frukostmöte hos Nanna

Lägenheten

Senaste från lovely life

Barn
Linnea

Tips inför en dag på Disneyland Paris

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

ÄTA
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Hej! Mitt namn är Catarina och jag frilansar inom foto, styling och sociala medier. Fotografi och bildspråk ligger mig extra varmt om hjärtat. Sedan en tid tillbaka bor jag på en bilfri ö i Göteborgs södra skärgård tillsammans med min man och två döttrar. Här blandar jag glimtar från vår vardag tillsammans med stylingjobb, mina tankar kring inredning och renoveringen av vårt hus, skriver om de små detaljerna och annat jag tycker om. Naturen är allt som oftast närvarande. Varmt välkommen hit till mig!

För förfrågningar om samarbeten eller andra funderingar, maila mig på cs.annacate@gmail.com Följ mig på Instagram @annacate

Numera hittar du bloggen Anna Cate hos Lantliv

Press Escape to close the search panel.

Senaste kommentarer

  • netmirror download om Höst- och vinterstil i ett hållbart hem
  • TextRemover om Höst- och vinterstil i ett hållbart hem
  • Malin Persson – barn, bostad och karriär idag - Politikinsider om Nyfiken på Malin Persson
  • 61 Lottery om ”Maid”, den bästa och viktigaste serien du kommer se i höst
  • Kalle och Britas gård till salu – pris & bakgrund - Samtidsfokus om Mysigt torp till salu i Sorunda