Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Tips inför en dag på Disneyland Paris

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
1B897294-278F-44E2-B78A-AFF0BDA8EC05
Bild av Linnea

Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • november 12, 2025
  • 5:50 e m
  • Återvinning, HÅLLBARHET, Inredning, Inspiration

 

Hej på er! Livet rusar just nu. Och det är rätt påfrestande och prövande på många sätt om jag skall vara helt ärlig. Energin är extremt låg och den lilla som finns går åt att hålla huvudet över vattnet ungefär. Därför har det varit lite tyst ifrån mig på alla typer av sociala medier. Hjärnan orkar helt enkelt inte.

Kameran ligger och dammar. Men idag fick jag lite feeling att få fota av den nya ljuskronan som kommit upp! Man får ta tillvara de små glimtarna av ljus som dyker upp. Och det både bokstavligt talat eftersom november som vanligt bjuder på icke existerande ljus om dagarna ~ och bildligt talat när livet känns lite tyngre.

En vacker ljuskrona

Ljuskronan fick jag av bror och min svägerska. De har köpt hus (ett till!) där alla möbler ingick. Och där hade de hittat några fina ljuskronor och frågade därför om någon av dem föll mig i smaken. Och ni vet ju hur jag älskar snirkliga ljuskronor i mässing? ✨

Som den här fina ljuskronan som jag hittade på loppis för några år sedan. Den bor ute i växthuset och är så himla fin! Men är mycket mindre än den jag fick nu och förmodligen även äldre skulle jag tro. 

Att gör om en ljuskrona

 Jag kom på att den nog vore fin att hänga över vårt runda bord i vardagsrummet. Borden används mest om hösten/vintern, då det är lite härligt att ibland äta middag där framför brasan och det stora fönsterpartiet.

Ljuskronan var med elljus och det kände jag inte riktigt var min grej. Så jag bestämde mig för att ta bort elen och ge den levande ljus istället.

Jag kopplande bort ljusen och drog in elen inuti lampan. Jag ville inte ta bort elen helt, ifall man en dag ändrar sig. Så nu är fortfarande all el kvar inuti och man skulle enkelt kunna göra om den till el igen. Ljuskopparna som elljusen suttit i var dock lite för stora för vanliga stearinljus, så jag fick superlimma fast små ljuskoppar i mässing inuti dem, så att ljusen satt som de skulle. Och beställa en ny kedja till upphänget eftersom den som satt på var alldeles för kort för vårt höga tak. Men de så fint det blev när det blev klart!

Igårkväll kom den upp, så vi har inte hunnit mysa här ännu. Men tror det kommer bli supermysigt! Eller vad tror ni?

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Linnea

Linnea

Jag heter Linnéa och driver kontot @leitntosinspiration på Instagram. Jag bor på södra Gotland med min man och våra två barn Lilly och Harry. Till vardags driver jag inredningsbutiken Ladan och klädmärket Papijjon Sweden tillsammans med min vän Sandra. Men jobbar också som fotograf då och då. På bloggen delar jag med mig av mina kreativa upptåg och olika DIYs, mitt hem och om livet på landet.  Instagram: @leitntosinspiration Kontakt: leitntos@hotmail.com

Senaste från Linnea

Tips inför en dag på Disneyland Paris

Odlingshörnan i vedboden

Drömmar om en Blomsterkiosk

Odlingsåret 2026

Nytt jobb och min nya hemsida

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Senaste från lovely life

Barn
Linnea

Tips inför en dag på Disneyland Paris

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

ÄTA
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Jag heter Linnéa och driver kontot @leitntosinspiration på Instagram. Jag bor på södra Gotland med min man och våra två barn Lilly och Harry.

Till vardags driver jag inredningsbutiken Ladan och klädmärket Papijjon Sweden tillsammans med min vän Sandra. Men jobbar också som fotograf då och då.

På bloggen delar jag med mig av mina kreativa upptåg och olika DIYs, mitt hem och om livet på landet. 

Instagram: @leitntosinspiration
Kontakt: leitntos@hotmail.com

Press Escape to close the search panel.

Senaste kommentarer

  • netmirror download om Höst- och vinterstil i ett hållbart hem
  • TextRemover om Höst- och vinterstil i ett hållbart hem
  • Malin Persson – barn, bostad och karriär idag - Politikinsider om Nyfiken på Malin Persson
  • 61 Lottery om ”Maid”, den bästa och viktigaste serien du kommer se i höst
  • Kalle och Britas gård till salu – pris & bakgrund - Samtidsfokus om Mysigt torp till salu i Sorunda