
Hej på er! Det blev visst sommarlov ifrån bloggen, helt oplanerat men samtidigt väldigt välbehövligt.
Jag har tillåtit mig själv att släppa saker denna sommar, helt enkelt för att mäkta med. Sommaren som egenföretagare med högsäsong (för oj vilken högsäsong det är på Gotland då) är en galet svår balansgång. Man jobbar mer än vanligt och man är trött av tempot när man väl kommer hem. Samtidigt som man vill njuta av sommaren och göra roliga saker som den bjussar på. Ta kvällsdopp, umgås, åka på utflykter, gå ut och äta. Passa på helt enkelt. Ofta har ju alla andra semester, men en annan skall liksom både jobba mer än någonsin samtidigt som man skall göra allt som en semester förväntas bjuda på. Och någonstans mitt i det skall man hinna återhämta sig också för att orka. Och som den introvert människa jag är så behöver jag verkligen min återhämtning. En dag iväg, kräver en göra-ingenting-dag om jag skall orka. Därför har både bloggen och Instagram fått stå tillbaka denna sommar, jag har helt enkelt inte orkat bolla med allt.

Tillbaka till rutiner
Denna vecka var sista veckan som butiken hade öppet sommartider och framöver kommer jag känna mig betydligt friare om dagarna. Jag är SÅ glad att vi inte har öppet butiken 6 dagar i veckan jämt, som sig ju vanligtvis butiker har. Tre dagar är alldeles lagom vad man kan orka bolla. Även om vi brukar jobba fler dagar i ateljén också, så är de dagarna betydligt mer flexibla.

Odlingen då?
Sommaren har verkligen varit fin! Och augusti, vilket väder det bjussat på då! Tänk förra året när hösten kom bara det blev augusti. Och i år njuter vi fortfarande sommar! Det tråkiga med det hela är väl att det regnat noll och vattnandet av trädgården lite har känts övermäktigt. Jag som redan va lite odlingstrött innan jag ens börjat odla i år 🙈 Rätt ofta har jag bara velat skita i allt. Men trots det så prunkar det en hel del i trädgården. Jag är så tacksam över det!
Jag är inte alls förvånad över att vårt Hoburg vann solligan i Sverige i år, mycket sol, inget regn. Men igår natt kom det en skur på 16 mm, det var ju inte en dag försent om man säger så.

En förkylnings-sommar
Sommaren brukar vara tiden då man slipper feber och förkylningar men oj så mycket sjukdomar vi haft denna sommar! Barnen har haft feber i omgångar hela sommaren och mitt på mina två veckors semester la vi oss såklart hela familjen ett par dagar i feber. Nu håller jag tummarna på en frisk höst! Vågar man ens hoppas på det? Förra året började höstterminen med både magsjuka och löss (läs mer om det HÄR) 🙈 Jag hoppas innerligt att denna höst börjar snällare!
Idag är iallafall barnens sista sommarlovsdag, imorgon drar skolan igång igen. Dagen har hittills varit långsam och fortsätter nog så.


Dagens planer:
- Ha SPA-mys med Lilly ~ bada i bubbelbadkaret, ha ansiktsmask, dricka drink och äta massa frukt.
- Plocka mig en stor blombukett
- Läsa lite bok
- Ha spelkväll med barnen
- Ta kvällsdopp
Med andra ord lite så var och varannan dag sett ut i sommar. Härligt ändå!









Detta inlägg har 3 kommentarer
Hej Hur har du lyckats att övervintra din blyblomma? Eller den är kanske ny för i år.Min dog tyvärr.Bar så fin i växthuset förra året.Förvarade den frostfritt men förmodligen för torrt
Saknar sommaren… sommaren brukar vara tiden då man slipper feber och förkylningar 💚
Ja, jag håller med dig. Fint att vi går mot ljusare tider nu!