Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Blommor

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Sundbyberg_januari_film_0100
Bild av Volang

Volang

Söndagsummering

  • mars 20, 2016
  • 12:00 f m
  • Vintage

Här kommer en liten söndagssummering av veckan som gick. Det var en fin vecka där jag både fick umgås med gamla vänner, stifta nya bekantskaper och jobba lagom mycket. Fint så.

kitchen

Veckan började på det bästa av sätt – med att våren visade sig ett slag. Och jag passade på att njuta av ljuset i vårt kök. Där ärtorna och krassen växer för fullt förresten. Måste odla lite mer i veckan som kommer!

jobbapastan4

Och så var jag ju på tjusigaste fiket i stan – franska café Saturnus – med min kompis Fatima. Vi jobbade vid varsin dator, åt lyxig frukost och pratade.

sunday1

Några dagar senare gick jag förbi det här fina på väg från Chaplins förskola. Ljuvligt!

kalaskransen

Och så var jag ju en hel del i mysiga Midsommarkransen. Där mitt kontor och  min butik Vintagefabriken ligger. Och där man kan köpa de godaste kardemummabullarna på Konditori Kalaskransen. Och då menar jag verkligen de godaste.

bodilvintage

I Midsommarkransen händer det för övrigt massvis med spännande saker just nu. Nya härliga butiker och caféer slår upp dörrarna hela tiden och området myllrar av kreativa personer som vill förverkliga sina drömmar.

Senast i raden av butiker som öppnar är Bodil Vintage och Retrorummet. Den 1 april slår de upp dörrarna till sitt underbara ställe. Jag och Lollo fick en exklusiv förhandstitt på lokalen häromdan och vi kunde inte sluta prata om det när vi gått därifrån. Så inspirerande! Missa inte att besöka Midsommarkransen om ni bor eller besöker Stockholm!

Tack förresten till Sandra som jag fick äran att träffa i veckan över en kopp kaffe och som gav mig inspiration till det här inlägget. Hoppas ni gillade det!

Detta inlägg har 3 kommentarer

  1. Sofia mars 22, 2016 Svara

    Hej! Alltid lika kul med nya fynd 🙂 Kan du inte berätta om vilka affärer och fik du gillar i Sumpan? Vore fint! Kram

  2. Karin mars 22, 2016 Svara

    lika tillfredsställande varje gång en hittar nya saker att sätta blomster i. speciellt om de är vintage dessutom! kramkram
    http://www.lilyofmyvalley.blogspot.com

  3. Pingback: Hejdå 2016: januari - mars - Volang - Volang

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Volang

Volang

Linda driver bloggen Volang där hon gärna skriver om inredning, sin kolonilott, resor och annat som gör livet härligt att leva Hon jobbar med digital kommunikation på organisationen Mentor Sverige och som kreatör och stylist när andan faller på. Kontakt: linda.vfstudio@gmail.com Instagram: @volanglinda

Senaste från Volang

Tågluff till Paris, del 1 – Hamburg och Amsterdam

3 saker som piggar upp i februari

DIY: Julklappsinslagning

Favoritdrink i jul; kall, vit glögg med lingon

Inredningsinspiration från Vårgatan

Inspiration till 40-årsfest

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

Linda driver bloggen Volang där hon gärna skriver om inredning, sin kolonilott, resor och annat som gör livet härligt att leva Hon jobbar med digital kommunikation på organisationen Mentor Sverige och som kreatör och stylist när andan faller på.

Kontakt: linda.vfstudio@gmail.com

Instagram: @volanglinda

Senaste kommentarer

  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet