Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av Viktoria Holmgren

Viktoria Holmgren

Vardagsrummet!

  • april 12, 2017
  • 2:09 e m
  • Uncategorized
201704121131447342 sbig Vardagsrummet!

Äntligen är vardagsrummet målat! Jag har längtat i flera år men rummet är gigantiskt och det är över 4 meter i takhöjd där det är som högst i snedtaket. Jag får panik bara av tanken på en stege och min man är väl inte den typen som målar om för skojs skull haha.. När vi fick hem nya sofforna så blev det inte riktigt bra med färgerna. Jag försökte möblera om för att få en annan känsla men då visade det sig att vår ”vita” tapet inte var så vit längre då det blev vita fyrkanter där tavlorna suttit ? Men vad bra tänkte jag, då måste vi måla om. Jag älskar målade väggar för att man sedan kan spackla och måla på en dutt när man vill flytta tavlor och sånt.

Vi har målat med Ambiance Xtramatt från Nordsjö för att det blir sånt härligt djup i en helmatt färg. Vi valde kulören HoP Greige och är supernöjda med den! Den perfekta blandningen mellan grått och beige!

201704121131537373 sbig Vardagsrummet!

Jag blev lite smått galen på alla olika soffbord vi testat, inget blev bra. Denna bänken byggde min pappa när jag var liten och har stått utanför sjöboden i stugan i många år. När Wilhelm var liten tog vi hem den och har haft den i hallen men nu tror jag banne mig den får agera soffbord ett tag. Färgen blev rätt och jag tycker om att ha lite udda/personliga saker så den får stå här tilsvidare.

Sofforna kommer härifrån, kuddar och filt hittas här. Fotokonsten är från Printler, Desenio, Love Warriors och Fashionell.

201704121131488436 sbig Vardagsrummet!

På väggen bakom 2-sitssoffan kommer jag nog sätta upp några nätta hyllplan! Jag vill måla in dem i samma färg som väggen!

Krukan är från Ernst, filt från Bybinett.se, kudden finns (på rea) här och mattan hittas här. Linnegardin från HM home.

201704121131503154 sbig Vardagsrummet!

Jag gillar vårt lilla sidobord från Nolu, så lättplacerat att det gått flytta runt en hel del. Och nu står det här. Haha!

Krukan är från Bergspotter, höga vasen från HM home och den lilla från Thefashionroom.se.

201704121131471592 sbig Vardagsrummet!
201704121131516279 sbig Vardagsrummet!

Våra hyllor är uppe igen, de blev så mycket finare nu med den nya färgen bakom!! Vi kommer dock måsta ha TV:n på ena sidan, måste bara köpa oss en större TV.

Kruka från Ernst, korg och stumpastake från Designbutiken i Umeå, ljusstake från livehome.se, brevpressen/glasdekorationen är från Bybinett.

Detta inlägg har 6 kommentarer

  1. Granyanser november 30, -0001 Svara

    Urfint !! Älskar den färgen alltså?

  2. Pfed november 30, -0001 Svara

    Supersnyggt ju! Fin idé med att använda bänk som vardagsrumsbord, passar ju jättebra! (:

  3. Marit november 30, -0001 Svara

    Men så fint ni fick till det, tänk vad färgen på väggarna gör. Sådan skillnad och ni har så många vackra detaljer.

  4. baravickan november 30, -0001 Svara

    Tack!! Ja jag ångrar inte en sekund att vi målade väggarna!

  5. Erika november 30, -0001 Svara

    Så himla fint det blev ? vet du möjligtvis ncs koden på färgen? ?

  6. baravickan november 30, -0001 Svara

    Nej tyvärr inte! Har letat men kan inte hitta den någonstans, kulören finns bara hos Nordsjö och heter HoP Greige. Kanske är färgkoden lite hemlig? Haha

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Viktoria Holmgren

Viktoria Holmgren

Jag heter Viktoria Holmgren och jag jobbar som influencer, frilansande stylist och fotograf. Jag bor i en by utanför Umeå tillsammans med min man och våra två barn Wilhelm och Julie. Mina största intressen är inredning, foto och styling och här på bloggen får ni ta del av diverse projekt! Instagram: @viktoriaholmgren Mail: baravickan@hotmail.com

Senaste från Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

Världens finaste kattungar

Sigrids kattungar!

Mina finaste dahlior

Höstlunch på hemodlat

Höstens snyggaste outfit

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Jag heter Viktoria Holmgren och jag jobbar som influencer, frilansande stylist och fotograf. Jag bor i en by utanför Umeå tillsammans med min man och våra två barn Wilhelm och Julie. Mina största intressen är inredning, foto och styling och här på bloggen får ni ta del av diverse projekt!

Instagram: @viktoriaholmgren
Mail: baravickan@hotmail.com

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk