Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Blommor

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
marina stromma_ lagerqvist-3656
Bild av krickelin

krickelin

i fredags på Strömma Farmlodge

  • oktober 5, 2015
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

marina stromma_ lagerqvist-3538

I fredags var Jennie och jag på Strömma Farmlodge och jobbade. Vårt bokprojekt går framåt och det var riktigt roligt att teama ihop oss igen efter en intensiv septembermånad. Marina eldade upp bröte när vi kom och hon sa att det var bland det bästa hon visste. Brallorna hade hon funnit på en vintagemarknad i Paris. Bara en sådan sak liksom, superfina.

marina stromma_ lagerqvist-3521

Jennie fotade höstblommor.

marina stromma_ lagerqvist-3560

Och jag kikade på skrivbordet som jag ska ha på mitt nya kontor innan vi drog runt på Strömma och rekade inför dagen.

marina stromma_ lagerqvist-3563

Fint med små flaskor med höstblommor i på väggen.

marina stromma_ lagerqvist-3570

Inne i boningshuset dukades det fram fika till mötet.

marina stromma_ lagerqvist-3571

Jennie och jag hade dock fullt upp med att riva upp lådan som skickats från Gotland.

marina stromma_ lagerqvist-3568

Där i var all vår keramik som nu ska få sig lite glasyr. Jag tänker blått såklart och Marina tänker vitt. Jennie tyckte de var fina som de var.

marina stromma_ lagerqvist-3573

Här är Marinas gotländska pelargonsamling.

marina stromma_ lagerqvist-3577 marina stromma_ lagerqvist-3617

Efter mötet så fotade vi såklart massor.

marina stromma_ lagerqvist-3621 marina stromma_ lagerqvist-3635

Och sedan gjorde vi ett besök i Marinas butik. Jag skulle köpa en vas.

marina stromma_ lagerqvist-3639 marina stromma_ lagerqvist-3641

I butiken säljer Jennie sina fina prints på Banditer.

marina stromma_ lagerqvist-3644

Här är jag.

marina stromma_ lagerqvist-3645 marina stromma_ lagerqvist-3646 marina stromma_ lagerqvist-3648

Världens finaste butik. Så mycket själ i dessa små ljuvliga rummen. Och klockrena saker, svårt att gå här ifrån tomhänt.

marina stromma_ lagerqvist-3653 marina stromma_ lagerqvist-3656Det var det hela. Jennie och jag var tvungna och sticka till annat jobb och på vägen hem köpte vi både en pumpa och stort fikonträd längs vägen. Super! Har verkligen letat efter det…
Fin vecka till dig nu.

 

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av krickelin

krickelin

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier. På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen. Kontakt: kristin@krickelins.se tel: 0730-463747 Numera hittar du bloggen Krickelin här

Senaste från krickelin

Hejdå Lovely Life

den som spar den har

Söndagskollage

Julkort från Strömma

från mig till mig

it’s pretty foggy out there today

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier.

På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen.

Kontakt:
kristin@krickelins.se
tel: 0730-463747

Numera hittar du bloggen Krickelin här

Senaste kommentarer

  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix
  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar