Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
901162
Bild av krickelin

krickelin

Kustfolk 2015

  • oktober 25, 2015
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

utkast instagramÄntligen är det dags för Kustfolk i Varberg igen. En kreativ marknad där en skara av härliga konstnärer, fotografer och annat fint folk samlas och har det härligt en helg.

Detta året har vi samlat ihop extra många bonusdeltagare och det är ett grymt startfält.
Vi håller till på Birger Svenssons väg 16E i Varberg, även kallat Brukstorget.

I närheten finner Du LA: BRUKET’s showroom, som har extraöppet denna helg, och Röda Korset som har sin julmarknad samma helg. Restaurang Bruket kommer servera något gott och ätbart utanför på torget och fotograf Don´t Blink som håller till i området kommer också ha happenings.

Vi som är med i marknaden är en blandad skara av varbergare med vänner. Vad sägs om bland annat:

Lisa Burenius som gör de coolaste tavlorna i mannaminne.
Jennie Blomqvist ( Kollijox) som är talangen bakom Bandit Girls.
Johanna Bradford ( Tant Johanna) som är en fena på att skapa fina buketter.
Sofia och Linn på Mokkasin – allt de rör vid blir ju alltid magiskt som du vet… de kommer med finheter de luxe.
Emma von Brömssen som är galet mycket i ropet just nu i och med hennes tjusiga tapetkollektion för Eco Wallpaper som släpps i november. (Den tapeten jag har på kontoret du vet…)
For Good Luck är såklart där med nya finneter från landet far far away.
Min idol Dorthe som driver John’s Place är också på plats med goda kryddblandningar och andra väldoftande produkter.
Jag själv – jag håller på att fila på några nya prints ju… de måste vara klara då, givetvis.
Vackra Nanna på favvobutiken Le Kiosk kommer med finheter.
Drömma-Lotta kommer med vackra prints.
Vi blir fler. Kika ovan vilka du kommer möta denna 21-22 november. För du kommer väl?

Varmt välkommen!

 

 

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av krickelin

krickelin

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier. På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen. Kontakt: kristin@krickelins.se tel: 0730-463747 Numera hittar du bloggen Krickelin här

Senaste från krickelin

Hejdå Lovely Life

den som spar den har

Söndagskollage

Julkort från Strömma

från mig till mig

it’s pretty foggy out there today

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier.

På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen.

Kontakt:
kristin@krickelins.se
tel: 0730-463747

Numera hittar du bloggen Krickelin här

Senaste kommentarer

  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix
  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa