Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
henryjackkompisarmandelmanns
Bild av tant-johanna

tant-johanna

Weekly Mix

  • mars 22, 2015
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

Grevgatan_1Den senaste tiden har flertalet mäklarfirmor förstått att det tydligen inte räcker med att enbart sälja lägenheter, nu ska det nämligen göras PR också. Några av Sveriges bästa stylister och en amerikanskt designpsykolog har anlitats, det har gjorts ett samarbete mellan stylistteam och inredningsföretag som fotats i mörker och sist ut är Lagerlings som låtit Svenskt Tenns inredningsateljé göra inredningen i en 222 kvm jugendvåning på Östermalm i Stockholm. Den där blå soffan säger jag ja tack till!

221-1024x683

Våra vänner på sajten The Way We Play levererar den ena inspirerande intervjun efter den andra. Sist ut har de varit hemma hos bloggaren Julia Brukroken som bor med sin lilla familj på Söder i Stockholm. Bra intervju, fina bilder och fantastik lägenhet med fönster och ljusinsläpp som får mig att bli riktigt avundsjuk faktiskt. Kika in här!

_-7640Ni har väl inte missat att Mokkasin är igång igen och uppdaterar sin blogg för fullt? Hon är bland de mest inspirerande personer jag vet och extra glad blev jag när hon skrev så gott om Lisa Lemkes senaste bok som är påväg hem till mig. Åh vad jag längtar efter den nu! Och Green Kitchen Travels ska jag nog också slå till på nu när den har kommit på svenska, jag har deras första bok och den har används flitigt.

2015 03 09

Via Josefin på 20kvadrat hittade jag till bloggen Heimelig som drivs av Sonja Maria Rettensteiner. Hennes förmåga att skapa bildmoodboards är verkligen magisk!

19a64f09-6a78-403c-b75f-b454b5acf901

Den 1 april öppnar Artilleriet The Kitchen som ska ligga granne med Artilleriet på Magasinsgatan 19 i Göteborg. Här visar de vackra hantverksmässigt tillverkade köksprodukter och unika vardagsföremål, produkter som skall leva med familjer i generationer. En hyllning till middagen som hemmets viktigaste samlingspunkt. Bästa nyheten på länge och helt rätt i tiden om man frågar mig.

kristin lagerqvist_lovelylife-7082

Sist men inte mist får ni inte missa att spana in mitt och Kristins senaste reportage – Mars moodboard.

Hoppas att ni har haft en fin vecka!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av tant-johanna

tant-johanna

Jag heter Johanna Bradford och bor i Göteborg. Bloggen fylls ständigt på med med inspiration och nyheter med stort inredningsfokus men jag delar även med sig av det som inspirerar mig, oavsett om det gäller inredning, resor, trädgård, frukostar, mode eller annat fint. Jag driver bloggen på heltid men har även uppdrag inom styling och PR på frilansbasis och driver tillsammans med Hanna Stefansson workshops under namnet Frukostfolket. E-post:johanna@johannabradford.se Numera hittar du bloggen Johanna Bradford här.

Senaste från tant-johanna

Månadens lista – december

Nu flyttar jag mot nya äventyr

Svensk mjölk vs Svenska Mejerier

Labour and wait

By Bobo webshop

Schneider Electric

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Jag heter Johanna Bradford och bor i Göteborg. Bloggen fylls ständigt på med med inspiration och nyheter med stort inredningsfokus men jag delar även med sig av det som inspirerar mig, oavsett om det gäller inredning, resor, trädgård, frukostar, mode eller annat fint. Jag driver bloggen på heltid men har även uppdrag inom styling och PR på frilansbasis och driver tillsammans med Hanna Stefansson workshops under namnet Frukostfolket. E-post:johanna@johannabradford.se

Numera hittar du bloggen Johanna Bradford här.

Press Escape to close the search panel.

Senaste kommentarer

  • 61 Lottery om ”Maid”, den bästa och viktigaste serien du kommer se i höst
  • Kalle och Britas gård till salu – pris & bakgrund - Samtidsfokus om Mysigt torp till salu i Sorunda
  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix