Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning
    kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens

    Sigrids kattungar!

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Inspiration

    Kattungarna letar sina nya hem!

    kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens

    Sigrids kattungar!

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

  • Blommor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
1C72A31E-0C51-4939-9C92-C5898CD15EC4
Bild av Ingrid Wenell

Ingrid Wenell

Äntligen väggväxthus

  • april 17, 2020
  • 8:17 e m
  • LL Favoriter, Renovera, Trädgård

Väggväxthus – Inlägget publiceras i samarbete med Hemfint.se

4C06B325 2A24 4BDF 8D3A EB971FDEB076 Äntligen väggväxthus

Något jag drömt om länge – ett växthus! Visst hade jag önskat ett gigantiskt orangeri med murad grund och spröjsade fönster i trä, men det spar jag till vårt framtida hem som får bli där vi ska stanna. För vi har ju ändå planer på att flytta ut på landet framöver, och då hade det varit väldigt svårt att flytta ifrån ett sådant, tänker jag.

I samarbete med Hemfint.se har jag nu fått hem ett himla fint alternativ som kommer hjälpa mig enormt med mina odlingar – nämligen ett väggväxthus! Det på bilden närmare bestämt. Vi har bestämt en plats på framsidan, vid stentrappan brevid äppelträdet.  Där är det eftermiddags- och kvällssol och jag tror det blir toppen!

1C72A31E 0C51 4939 9C92 C5898CD15EC4 Äntligen väggväxthus

Jag har bestämt mig för att göra det så personligt jag bara kan, genom att måla metallbitarna med en tålig utomhusfärg som jag beställt. Ska också försöka lägga in ett enkelt tegelgolv, sätta upp hyllor och krokar. Utanför blir det en trevlig sittplats och massor av fina krukor med pelargoner, smultron och örter. En liten oas helt enkelt. Vad tror ni om det? Lovar såklart att visa när allt är klart! Ni hittar detta väggväxthus och andra större och mindre här. Önska mig lycka till!

Detta inlägg har 2 kommentarer

  1. Skillad Florals maj 4, 2020 Svara

    Lycka till!

  2. Anna augusti 11, 2020 Svara

    Vilket smart alternativ för oss som saknar utrymme!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Ingrid Wenell

Ingrid Wenell

Jag heter Ingrid Wenell, är 32 år och bor i ett litet, gult sekelskifteshus utanför Halmstad med min make och vår dotter Olivia, snart 4 år och Bill som föddes i juli i år. Jag pysslar med många olika saker såsom att fotografera, jobba som influencer och att bygga upp mitt egna företag. I höst blir jag också färdigutbildad Content Manager. I min blogg får man följa alla mina projekt, loppisrundor, livet som mamma och fru och en himla massa fixande med vårt hus och trädgård. Det blir också en hel del gulliga djurbilder på våra fyrbenta familjemedlemmar, personliga tankar, dagdrömmande, recept och en och annan resa. Kontakt: ingrid.w@hotmail.com Instagram: @ingridwenell

Senaste från Ingrid Wenell

Påskens Smörgåstårta

Höstodling med Florea Garden

Roadtrip Astrid Lindgrens Värld och Österlen

Idyll och Äppelstatus

Att bo på landet – vår husresa!

Malva och Luktärt från min Snittblomsodling

Senaste från lovely life

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Blommor
Linnea

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Uncategorized
Linnea

En liten uppdatering

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Jag heter Ingrid Wenell, är 32 år och bor i ett litet, gult sekelskifteshus utanför Halmstad med min make och vår dotter Olivia, snart 4 år och Bill som föddes i juli i år. Jag pysslar med många olika saker såsom att fotografera, jobba som influencer och att bygga upp mitt egna företag. I höst blir jag också färdigutbildad Content Manager. I min blogg får man följa alla mina projekt, loppisrundor, livet som mamma och fru och en himla massa fixande med vårt hus och trädgård. Det blir också en hel del gulliga djurbilder på våra fyrbenta familjemedlemmar, personliga tankar, dagdrömmande, recept och en och annan resa.

Kontakt: ingrid.w@hotmail.com

Instagram: @ingridwenell

Senaste kommentarer

  • Lisa Wickström om Välkommen in i mitt gröna kök
  • Agnetha Nordqvist om BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev
  • productos virales tiktok anita om En guide till sommarens fräscha smaker
  • Emma om Våra gröna fönster och nya dörr
  • UniqueHealthInc om Hög tid för syrensaft!