Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens

    Sigrids kattungar!

  • Inspiration

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

    kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens

    Sigrids kattungar!

  • Blommor

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
bo_pa_landet_lovely_life-03
Bild av Ingrid Wenell

Ingrid Wenell

Att bo på landet – vår husresa!

  • augusti 2, 2021
  • 1:49 f m
  • Hemma hos, Livet, Personligt

Att bo på landet – vår husresa!

Bo på landet

Att bo på landet – tänk att det blev så rätt! Har bott i våra två största städer under större delarna av mitt vuxna liv men aldrig riktigt känt mig hemma. Älskar både Stockholm och Göteborg men att bo i en liten låda med folk hela tiden utanför fönstret är inte min grej. Har känt mig så instängd. Men är såklart glad att ha testat både och och det var ju faktiskt i Stockholm jag blev kär på riktigt! Är så glad att jag tog steget dit för åtta år sedan. Var skulle man varit idag annars?

bo pa landet lovely life 02 Att bo på landet - vår husresa!

bo pa landet lovely life 04 Att bo på landet - vår husresa!

Vårt tredje hus tillsammans

Vi har ju faktiskt bott på landet tidigare, då vi spontant köpte vårt första hus efter att vi bodde i en etta på söder i Stockholm.
Ett dödsbo mitt ute i ingenstans med alla saker kvar i åtta olika byggnader, inklusive en keramikverkstad full med färdiga krukor och vaser. Huset hade friskrivningsklausul och där hade även ett mord skett. Vi hade varken vatten eller värme när vi flyttade in och fick borra ny brunn det första vi gjorde. Ingen billig historia. Vi hade inte den blekaste vad vi gav oss in på och hade ingen aning om vad vi köpt. Vi kunde ingenting men fick lära oss den hårda vägen. Något som var fruktansvärt jobbigt och panikartat men som jag är oerhört glad för idag. De erfarenheterna får man ingen annanstans.

Ett minst sagt speciellt hus men trots alla problem och allt som var att göra, älskade vi att bo på landet och vi hade så himla kul där med alla prylar och tokigheter. Vi hade en loppis med alla saker vi hittat och sålde för dryga 17 000 kr på två dagar! Och då tog vi typ 10-50 kr för det mesta. Bilar stod längs hela vägen och orsakade kaos och folk kom vid 08.00 fast vi hade sagt 10.00. Helt galet!

bo pa landet lovely life 01 Att bo på landet - vår husresa!

Men när Olivia föddes blev det för mycket. Vi hade knappt värme och kunde ingenting och sak på sak gick sönder och behövde fixas. Vi orkade inte mer. Så vi sålde och hamnade i vårt andra, trygga lilla och ”lagom” besvärliga hus i Halmstad. Där spenderade vi fyra år och nu, efter en ganska lång tids saknad efter Södermanland och att bo på landet igen, har allt gått i lås. Äntligen!

bo pa landet lovely life 11 Att bo på landet - vår husresa!

bo pa landet lovely life 13 Att bo på landet - vår husresa!

En dröm som gick i uppfyllelse

Vi har länge drömt om ett stort, rött hus på landet. Med öppna vyer, utsikt över åkrar och skog, avlägsna grannar och stor härlig trädgård. Tänk att det huset fanns! Helt redo och renoverat och klart för oss att flytta in efter bara några veckor. Här kan vi andas och leva precis som vi vill, och de grannar som finns är på lagom avstånd och supertrevliga. Vi har redan fått nya vänner här och vi känner oss så lugna och fria. Allt bara funkar och huset är i precis den stil vi drömt om. Ibland hittar man helt enkelt rätt och vi känner oss så lyckligt lottade!

bo pa landet lovely life 03 Att bo på landet - vår husresa!

Drömmar har man aldrig för många av

Visst har vi hittat vår plats på jorden och vi tänker stanna här, men vi har såklart även andra drömmar och planer. Planen från början var ju egentligen att vi skulle bo i Grekland ett år för att bryta av lite. Nu blev det inte så men vi smider nya planer. Vi älskar att bo här i Sörmland och det är en perfekt utgångspunkt för jobb och annat i närheten. Perfekt för barnen att växa upp här för att sedan kunna välja vilken väg de vill gå. Tänk så bra detta blir!

I höst så ska vi också sälja huset i Halmstad och har väldigt spännande planer på vad vi ska hitta på för de pengarna. Mer om det längre fram.

Tusen tack för att ni läste, klicka gärna på hjärtat om ni gillar så lovar jag att visa mer från vårt hus framöver. Häng gärna med på min Instagram så länge!

bo pa landet lovely life 05 Att bo på landet - vår husresa!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Ingrid Wenell

Ingrid Wenell

Jag heter Ingrid Wenell, är 32 år och bor i ett litet, gult sekelskifteshus utanför Halmstad med min make och vår dotter Olivia, snart 4 år och Bill som föddes i juli i år. Jag pysslar med många olika saker såsom att fotografera, jobba som influencer och att bygga upp mitt egna företag. I höst blir jag också färdigutbildad Content Manager. I min blogg får man följa alla mina projekt, loppisrundor, livet som mamma och fru och en himla massa fixande med vårt hus och trädgård. Det blir också en hel del gulliga djurbilder på våra fyrbenta familjemedlemmar, personliga tankar, dagdrömmande, recept och en och annan resa. Kontakt: ingrid.w@hotmail.com Instagram: @ingridwenell

Senaste från Ingrid Wenell

Påskens Smörgåstårta

Höstodling med Florea Garden

Roadtrip Astrid Lindgrens Värld och Österlen

Idyll och Äppelstatus

Malva och Luktärt från min Snittblomsodling

Vår älskade Bill ett år!

Senaste från lovely life

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Blommor
Linnea

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Uncategorized
Linnea

En liten uppdatering

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

Jag heter Ingrid Wenell, är 32 år och bor i ett litet, gult sekelskifteshus utanför Halmstad med min make och vår dotter Olivia, snart 4 år och Bill som föddes i juli i år. Jag pysslar med många olika saker såsom att fotografera, jobba som influencer och att bygga upp mitt egna företag. I höst blir jag också färdigutbildad Content Manager. I min blogg får man följa alla mina projekt, loppisrundor, livet som mamma och fru och en himla massa fixande med vårt hus och trädgård. Det blir också en hel del gulliga djurbilder på våra fyrbenta familjemedlemmar, personliga tankar, dagdrömmande, recept och en och annan resa.

Kontakt: ingrid.w@hotmail.com

Instagram: @ingridwenell

Senaste kommentarer

  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk
  • Tomas om Sockerkaka med smak av päron
  • Tomas om Sockerkaka med smak av päron