Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Julmarknad på loftet den 23 November

  • Inspiration

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Blommor

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
anna-kubel-profil
Bild av Anna Kubel

Anna Kubel

HEJ LOVELY LIFE

  • november 9, 2017
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

Hej!

Det känns otroligt spännande och ärofyllt att nu vara en del av ett helt galet härligt gäng här på Lovely Life. Jag tänkte passa på att presentera mig…

IMG 2466 HEJ LOVELY LIFE

Jag heter Anna Kubel är 29 år och bor på en gammal gård några km utanför Norrtälje. Vi hade precis renoverat våran lägenhet på Kungsholmen när vi fick nys om den här gården. Vi föll sedan pladask för hela miljön, de gamla huset byggt 1790, vinkällare, hallonland, växthus och massvis med små hus på den stora gården. Dessutom bara ett stenkast från mina föräldrar och huset där jag själv var uppvuxen.

Så vi tog vårt pick och pack och flyttade hit!

Hej HEJ LOVELY LIFEHej 2 1 HEJ LOVELY LIFEHej 6 HEJ LOVELY LIFEHej 4 HEJ LOVELY LIFEmobiluppladdning 59ef6ed8e087c3219638f7c0 HEJ LOVELY LIFEHär bor jag tillsammans med min sambo Johan som galet nog jobbar som stuntman, våra 2 barn Hollie 3,5 och Bianca som föddes i Augusti, så större delen av året har jag varit gravid vilket inte är mitt favorittillstånd. Men ut kom hon till slut Bianca och gjorde vår familj komplett.

Hej 7 HEJ LOVELY LIFEHollie och jag och lilla Bianca i magen

 

Jag jobbar som fotograf och stylist och har alltid något pyssel eller projekt på gång. Ibland knåpar jag tex ihop ett dockhus. 

Hej 10 HEJ LOVELY LIFESom kan se ut ungefär såhär!Hej 11 HEJ LOVELY LIFE

Vi har ständigt massa projekt här hemma och de målas, snickras, planteras mest hela dagarna.  Min favoritplats här hemma är vårt växthus. Här odlar vi hela somrarna allt från tomater, gurkor, chili och örter. Jag fullkomligt älskar att hänga här!

Hej 15 HEJ LOVELY LIFEHej 18 HEJ LOVELY LIFE

I somras hade vi fyra små kattungar här hemma som var mest överallt i hela huset. Kanske de mysigaste sällskapet man kan ha om ni frågar mig.

IMG 2461 1 HEJ LOVELY LIFE

IMG 2460 1 HEJ LOVELY LIFEJag älskar sommaren och spenderar förmodligen lite väl mycket tid till att plocka och fixa med alla blommor, trots det så är min trädgård långt ifrån perfekt. Ibland har jag tur och får så här fina blommor från Hollie som hon plockat.

Hej 20 HEJ LOVELY LIFEJag är galet förtjust i amerikanska pannkakor, hade jag fått bestämma hade jag ätit dom här varenda dag!Hej 21 HEJ LOVELY LIFEFrukost är mitt favoritmål på dagen, så det kan hända att ni får se en hel del frukostar här i bloggen!

 

Hej 23 HEJ LOVELY LIFE

Ibland har vi picknick nere på bryggan.picknick HEJ LOVELY LIFENär vi inte har något bättre för oss bakar vi en kaka, muffins om Hollie får bestämma, sockerkaka om jag får välja.

IMG 2462 HEJ LOVELY LIFEIMG 2463 HEJ LOVELY LIFEHollies rum är ett av mina favoritrum här i huset. Det är nått speciellt med barnrum, som en liten sagovärld på något vis! Hej 27 HEJ LOVELY LIFE Hej 25 HEJ LOVELY LIFESå som ni kanske förstått handlar min blogg om mig, mitt jobb, mina barn, en himla massa hemmafix och platser och stunder jag gillar lite extra.

Hoppas ni vill hänga med mig här!

/Anna

Detta inlägg har 5 kommentarer

  1. Pingback: Inspiration overload just nu. - Katrin Bååth - Katrin Bååth

  2. Pingback: Inspiration overload. - Katrin Bååth - Katrin Bååth

  3. Ingrid wenell november 10, 2017 Svara

    Du är fantastisk! Så glad för din skull och så lycklig att jag hittade din värld för några år sedan <3

  4. volang november 13, 2017 Svara

    Välkommen Anna! Så roligt att du är här!

  5. Anna maj 10, 2021 Svara

    Älskar dina bilder de är såå inspirerande!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Anna Kubel

Anna Kubel

Jag heter Anna Kubel och jag jobbar som fotograf och stylist. Jag bor på en stor gård i Norrtälje tillsammans med sambo och våra två barn Hollie och Bianca.I vårt gamla hus är det ständigt massor med projekt på gång och här i bloggen får ni ta del av både renoveringar, mitt jobb, barn resor och små stunder i livet jag gillar lite extra mycket!Vill ni jobba tillsammans med mig? Eller har något roligt uppdrag, maila mig!Kontakt: annakubels@gmail.com Instagram: @annakubel

Senaste från Anna Kubel

Jag flyttar

Lucia

Julgranen

Andra advent

Första advent

Stickat och redo för December

Senaste från lovely life

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Blommor
Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Blommor
Linnea

En nyårsdukning i blått

Inredning
Linnea

Andra advent släpp av mina pappersblommor

adventsljusstake diy
Blommor
Skillad Florals

Gör din egen adventsljusstake

Inredning
Linnea

Julmarknad på loftet den 23 November

Jag heter Anna Kubel och jag jobbar som fotograf och stylist. Jag bor på en stor gård i Norrtälje tillsammans med sambo och våra två barn Hollie och Bianca.

I vårt gamla hus är det ständigt massor med projekt på gång och här i bloggen får ni ta del av både renoveringar, mitt jobb, barn resor och små stunder i livet jag gillar lite extra mycket!

Vill ni jobba tillsammans med mig? Eller har något roligt uppdrag, maila mig!

Kontakt: annakubels@gmail.com
Instagram: @annakubel

Senaste kommentarer

  • Emma om Våra gröna fönster och nya dörr
  • UniqueHealthInc om Hög tid för syrensaft!
  • BeHealthyNH om Hög tid för syrensaft!
  • Koka om Snart flyttar Nissen in – 30 tips på nissebus
  • ethan halton om Ett blommande Raseborg