Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    Vårblommor och kenzan

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
kustfolk_krickelin-0797
Bild av krickelin

krickelin

glimtar från helgen

  • november 26, 2014
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

kustfolk_krickelin-0657 Här kommer några glimtar från i lördags. Jag hade verkligen inte tid att dokumentera det så mycket som jag velat så kika in på min superbegåvade väns blogg Dore Doris för en fantastisk sammanfattning av dygnet. kustfolk_krickelin-0659kustfolk_krickelin-0675 Innan vi slog upp dörrarna för vår marknad så åt vi en smarrig ärtsoppa som Marina kokat ihop. kustfolk_krickelin-0681 Miranda bar hatt hela dagen. Sjukt fint om du frågar mig. kustfolk_krickelin-0686 Jennie pysslade för fullt och sålde fina prints på Banditer. kustfolk_krickelin-0715

Och oj vad mycket folk det kom! Långväga ifrån dessutom. Fantastiskt! Jag är otroligt tacksam och ödmjukt varm i magen efter alla peppande ord och allt beröm för både blogg, Instagram och webshop. Roligt att få ett ansikte på så många läsare.

kustfolk_krickelin-0718

Hux flux var klockan ganska mycket. Då kom Sofia och så det var nästan dags för stängning av marknaden.. kustfolk_krickelin-0721 Mörkret hade sänkt sig över Strömma Farmlodge och vi fick hjälp av Marinas man att fylla upp en vedeldad tunna med vatten och sedan eldade han på för fullt och instruerade oss hur vi skulle gå tillväga när vi kollade rätt temperatur och slängde i mer vedträn. kustfolk_krickelin-0732 Miranda hade griljerat skinkan och vi åt den ljummen med stark senap på levain i kvarnen. kustfolk_krickelin-0740 Kylan var rätt mysig ändå och vi hade ju varm äppeldryck med cognac som värmde oss… kustfolk_krickelin-0745 Sedan badade vi. Vi satt i så länge vi kunde. Sedan blev det så varmt så vi knappt fick något syre för all ånga som yrde runt våra huvuden. Då gick vi upp till huset, drog på oss något bekvämt och dukade bordet för kvällens middag. kustfolk_krickelin-0747 Miranda hade gjort fisksoppa med musslor, räkor och kräftor. Vansinnigt god! kustfolk_krickelin-0751Vi satt här fram till på småtimmarna och samtalsämnena yrde runt bordet och ljusen brann ner innan vi tassade upp en trappa och somnade som stockar allihop. kustfolk_krickelin-0754 Dagen efter vankades det frukost tillsammans och jag valde en kopp med blå blomma på till kaffet. kustfolk_krickelin-0755 kustfolk_krickelin-0758 kustfolk_krickelin-0759 kustfolk_krickelin-0766Vi pratade vi om husets historia och Marina trollade fram en bok med massor av foton och historier från förr. kustfolk_krickelin-0782

Efter frukost åkte nästan allihop hem och det var bara Marina, Sofia och jag kvar.  Vi tog en tur runt om. kustfolk_krickelin-0789 Det är ju så spännande med gamla övergivna platser. Vi fann en äldre tapet på en hylla. kustfolk_krickelin-0795 kustfolk_krickelin-0797   Och den här tapeten sen då. Inte klokt så vacker. kustfolk_krickelin-0791 kustfolk_krickelin-0799 Sedan kom min man och vi körde Sofia till tåget och kramades hejdå. Vilken toppenfin helg vi hade.

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av krickelin

krickelin

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier. På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen. Kontakt: kristin@krickelins.se tel: 0730-463747 Numera hittar du bloggen Krickelin här

Senaste från krickelin

Hejdå Lovely Life

den som spar den har

Söndagskollage

Julkort från Strömma

från mig till mig

it’s pretty foggy out there today

Senaste från lovely life

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Blommor
Linnea

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier.

På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen.

Kontakt:
kristin@krickelins.se
tel: 0730-463747

Numera hittar du bloggen Krickelin här

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk