Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
gbg_kristin_ lagerqvist-3176
Bild av krickelin

krickelin

älskar göteborg

  • september 29, 2015
  • 12:00 f m
  • Inspiration

gbg_kristin_ lagerqvist-3143

Jag älskar Göteborg. Hade jag inte bott i Varberg så hade det varit Göteborg all in alltså. Turligt nog tar dig mig dryga 40 minuter att ta tåget till denna undersköna stad och det gör jag helst som oftast. Ska faktiskt dit hela tre dagar i rad nu när jag tänker efter… Mysigast är det i kvarteren runt Magasinsgatan, 3e Långgatan och Haga tycker jag. gbg_kristin_ lagerqvist-3035

Vid Magasinsgatan ligger både bra restauranger och butiker. Idag svängde jag förbi både Artilleriet och Afro Art för att köpa med mig saker som jag redan spanat ut på deras hemsidor.

gbg_kristin_ lagerqvist-3173

Artilleriet är ju alltid vansinnigt inspirerande. gbg_kristin_ lagerqvist-3176

Så mycket fint på ett och samma ställe. Blir ju alldeles vimmelkantig av alla vackra intryck. Tur jag i princip redan bestämt vad jag skulle ha annars kunde det gått överstyr. Jag försöker dock att inte göra så många impulsiva köp längre och det går riktigt bra faktiskt.gbg_kristin_ lagerqvist-3126

På Da Matteo, som ligger precis bredvid, var det härlig höstsol mot stenväggen.gbg_kristin_ lagerqvist-3148

Johanna och jag hade jobbat på eftermiddagen och sammanfattade fotona över en delad kardemummabulle.gbg_kristin_ lagerqvist-3190Sedan var det dags för mig att ta mitt pick och pack och dra hem. Är alldeles varm och glad efter några fina timmar med bästa Tant Johanna.

 

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av krickelin

krickelin

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier. På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen. Kontakt: kristin@krickelins.se tel: 0730-463747 Numera hittar du bloggen Krickelin här

Senaste från krickelin

Hejdå Lovely Life

den som spar den har

Söndagskollage

Julkort från Strömma

från mig till mig

it’s pretty foggy out there today

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier.

På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen.

Kontakt:
kristin@krickelins.se
tel: 0730-463747

Numera hittar du bloggen Krickelin här

Press Escape to close the search panel.

Senaste kommentarer

  • Malin Persson – barn, bostad och karriär idag - Politikinsider om Nyfiken på Malin Persson
  • 61 Lottery om ”Maid”, den bästa och viktigaste serien du kommer se i höst
  • Kalle och Britas gård till salu – pris & bakgrund - Samtidsfokus om Mysigt torp till salu i Sorunda
  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet