Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
LISA OCH STEPHAN 245_sv kopia
Bild av krickelin

krickelin

listan – november

  • november 6, 2015
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

Nu börjar man kanske bli lite mätt på bilder från risfält och thaifrukostar.  Så medans jag sitter fast på Helsingfors flygplats istället för att komma hem och fredagsmysa med min fina familj så skrapar jag ihop en novemberlista a la Krickelin. Jag hoppade ju visst över oktober.

citat

 

ORD – Ibland känns det ju himla skönt att bara göra sin egen grej liksom. Inte sant?

SUNSHINESTORIES SRI LANKA-03

RESA – Just nu fyller @Sunshinestories min Instagramfeed med världens härligaste surfbilder och ingen är mer pepp än jag på att få uppleva detta med min familj i vinter. (Fotograf: Melchior van Nightvacht)

hem

HEM – Jag letar efter konst på loppis. No way att den tavlan senare dyker upp i ditt feed på Instagram. Fina ramar från loppis är ju också grymt att komma över. Ska köpa ett gäng  guldfärgade ramar till en fin tidning jag fann i Bangkok.
Älskar när det ligger lite överraskningar lite här och där i ett hem. Som den lilla hästen och handen här. Har själv några apor i min väska som jag ska placera ut i hemmet..
I detta rummet är det tema ”coola kvinnor” på väggen som gäller. Fint att ha tema tänker jag.

soppa

MAT- Alla former av nyttiga och goda soppor slinker ner just nu. Här finner du receptet på denna och två till.

blomma

BLOMMA – Och växter. Kan inte få nog av att plocka in större växter och träd nu när man bor i ett hus med lite takhöjd. Många växter hjälper dessutom till att rena hemmiljön. Denna vill jag ha. Någon som vet namnet?

cykel

BIL – Jag cyklar fortfarande överallt. Helt sjukt svårt att hitta tiden för att ta körkort. Jag tycker dessutom att teorin är bottentråkig och blir ännu mer omotiverad när jag inte kan ta mig igenom första upprepningstestet.

hair

Jag fortsätter med lång page. Har börjat tvinna lockar och sätta fast med nålar då jag lägger mig. Dagen efter har jag då ett svall och det är perfekt med en liten fläta i.

Kika på Johannas, Weronikas och  Volangs listor från oktober också. Ha en fin helg nu.

(fotokälla finner du om du klickar på fotot)

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av krickelin

krickelin

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier. På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen. Kontakt: kristin@krickelins.se tel: 0730-463747 Numera hittar du bloggen Krickelin här

Senaste från krickelin

Hejdå Lovely Life

den som spar den har

Söndagskollage

Julkort från Strömma

från mig till mig

it’s pretty foggy out there today

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier.

På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen.

Kontakt:
kristin@krickelins.se
tel: 0730-463747

Numera hittar du bloggen Krickelin här

Press Escape to close the search panel.

Senaste kommentarer

  • 61 Lottery om ”Maid”, den bästa och viktigaste serien du kommer se i höst
  • Kalle och Britas gård till salu – pris & bakgrund - Samtidsfokus om Mysigt torp till salu i Sorunda
  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix