Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
”Café au lait”-dahlian är nog det pampigaste jag sett!
Bild av Linnea

Linnea

En maxad semestervecka hemma på Gotland

  • augusti 3, 2019
  • 6:31 e m
  • Blommor, Livet, LL Favoriter, Loppis, Personligt

Kikar in för ett snabbt hej! Denna vecka har jag njutit semester.

En vecka semester är underbart men kort. Eftersom jag är egen företagare och har butik på hela Sveriges semester-ö, så är längre än en veckas semester svårt att få till såhär mitt i högsäsong. Därför har vi verkligen gjort vårt bästa för att maxa denna vecka vi haft ihop. Maken och barnen har haft tre veckor längre än mig. Nåväl, jag har hunnit att gå på några loppisar. Gjort fynd som en stor trälåda som jag tänker blir perfekt till dynor m.m vid växthuset sen.

hornhylla En maxad semestervecka hemma på Gotland

En söt liten hörnhylla, som förmodligen skall få sig ett lager färg eller mörkbrun bets. Och så en liten fönsterlampa till barnens rum, några små vaser, och en kandelaber i mässing.

pinnstol En maxad semestervecka hemma på Gotland

Och till sist en vacker mörkbrun pinnstol som tyvärr är lite trasig i sitsen. Jag hoppas det går att fixa, den vore så perfekt till växthuset!  Jag hav 20 kr för den, så i annat fall så är den vacker att titta på såhär.

Jag och barnen har även varit i Visby och sett Lillys idoler Dolly style i cirkustält. Såklart på sommarens varmaste dag, haha ? Dagen efter lyckades vi få till en stranddag, tur! För sen har vädret inte varit något vidare denna vecka.

Vi har hängt med min familj, min bror och hans tjej som var kvar några dagar även denna vecka innan de for tillbaka till Uppsala. Firat födelsedagar och haft fina vänner på besök som sovit några nätter i husvagn. Och när Diggilo gick av stapeln på vår lilla ort passade vi givetvis på att gå. Perfekt med gångavstånd dit!

dahliabukett1 En maxad semestervecka hemma på Gotland

De senaste dagarna har vi bara varit hemma och tagit det lugnt. Tvättat massa kläder och maken har staplat sten till växthuset. Tagit kvällsdopp. Och ätit ute på altanen i kvällssolen. Jag har plockat trädgårdsbuketter var och varannan dag till alla hörn jag lyckats hitta. Och om jag njuter? Herregud ja!

Dahliabukett2 En maxad semestervecka hemma på Gotland

Men vips så sjunger semestern på sista versen. Bara sådär. På måndag börjar jag jobba igen och snart går min kära kollega på semester. Det känns rätt vemodigt att semestern är slut och att sommardagarna börjar sina. Men vi skall minsann suga ur det sista ur sommaren, vare sig det är semester eller inte!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Linnea

Linnea

Jag heter Linnéa och driver kontot @leitntosinspiration på Instagram. Jag bor på södra Gotland med min man och våra två barn Lilly och Harry. Till vardags driver jag inredningsbutiken Ladan och klädmärket Papijjon Sweden tillsammans med min vän Sandra. Men jobbar också som fotograf då och då. På bloggen delar jag med mig av mina kreativa upptåg och olika DIYs, mitt hem och om livet på landet.  Instagram: @leitntosinspiration Kontakt: leitntos@hotmail.com

Senaste från Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Mina handgjorda blomsterlampor

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Jag heter Linnéa och driver kontot @leitntosinspiration på Instagram. Jag bor på södra Gotland med min man och våra två barn Lilly och Harry.

Till vardags driver jag inredningsbutiken Ladan och klädmärket Papijjon Sweden tillsammans med min vän Sandra. Men jobbar också som fotograf då och då.

På bloggen delar jag med mig av mina kreativa upptåg och olika DIYs, mitt hem och om livet på landet. 

Instagram: @leitntosinspiration
Kontakt: leitntos@hotmail.com

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk