Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    Vårblommor och kenzan

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
cherryblossom02
Bild av Linnea

Linnea

När det är som allra finast.

  • maj 25, 2021
  • 12:10 e m
  • Inredning, Inspiration, Trädgård

cherryblossom03 När det är som allra finast.

cherryblossom02 När det är som allra finast.

Det är redan sista veckan på maj och nu börjar det på riktigt ute i naturen, i all fall hos oss på ön. Just nu står häggen i blom och vårt japanska körsbärsträd likaså med sina magiska, dubbla rosa blommor. Fluff! Det är blommande träd överallt och det är nu naturen är som allra finast tycker jag.

bukett peptalk tulip03 När det är som allra finast.På köksbordet står nu den mest magiska bukett utav hägg och tulpaner från rabatten. Det är just DETTA jag så länge gått och väntat på. Att få plocka mina egna tulpanbuketter igen! Jag tycker de blir helt magnifika. Snart slår syrenen ut och då blir det buketter med tulpaner med syren. Fantastiskt det med!bukett peptalk tulips02 När det är som allra finast.I helgen hade vi kalas för Harry med familjen, vilket verkligen var super mysigt. Harry hade verkligen två toppendagar och det gör mig så lycklig! Men en fartfylld vecka med förberedelser tog lite slut på mig. Så de senaste dagarna har jag försökt vara snäll mot mig själv och bara vilat. Och samtidigt trilskas jag, som så många andra, med pollen just. Jag som aldrig haft problem med det, har de senaste åren fått försöka inse att fallet faktiskt är att jag är allergisk numer. Ändå glömmer jag varje år! Nysande näsa, en trötthet som heter duga och framförallt dunkande bihålor. Och jag som förr alltid bar linser istället för glasögon, numer vore det som att trycka in en näve sand i ögonen i pollentider.

Njutet.

Och så njutet som skall hinnas med. Jag får lite panik ibland faktiskt. Att tiden är här. Njutet skall njutas. Det är liksom NU, NU, NU! Ibland kan jag känna mig pressad av att hinna njuta, men när man samtidigt har en massa att göra. Så himla dumt, jag vet. Men svårt att komma ifrån på något vis. Kanske någon av er förstår hur jag menar?

bukett tulips01 När det är som allra finast.

Idag är det i alla fall regn här på min del av ön och jag skall passa på att ägna denna lediga tisdag till inomhussaker som aldrig blir av nu när trädgården lockar.

Idag ser att-göra-listan ut såhär;

  • Vika tvättberg
  • Pusta fönster invändigt i växthuset. Perfekt en dag som denna när det inte är sol!
  • Så lite fröer i blomsterbäddarna. – redan fixat!
  • Träna
  • Planera rabatterna för utplantering
  • Baka rabarberpaj – det har Harry bestämt!
  •  Och om jag får svårt att hålla mig borta från trädgårdsarbete så har jag ett gäng paprikor jag fått av mamma som bör hamna i större krukor snarast.

Nu blir det lunch i växthuset, jag tycker det är så mentalt lugnande att sitta därute och lyssna på när regnet smattrar mot rutorna. Och lugn, det känns lite extra viktigt för mig just nu.

Hoppas ni har en fin tisdag!

Om du gillar det här inlägget så får du gärna klicka på det lilla hjärtat här nedan, det gör mig så himla glad!

cherryblossom01 När det är som allra finast.

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Linnea

Linnea

Jag heter Linnéa och driver kontot @leitntosinspiration på Instagram. Jag bor på södra Gotland med min man och våra två barn Lilly och Harry. Till vardags driver jag inredningsbutiken Ladan och klädmärket Papijjon Sweden tillsammans med min vän Sandra. Men jobbar också som fotograf då och då. På bloggen delar jag med mig av mina kreativa upptåg och olika DIYs, mitt hem och om livet på landet.  Instagram: @leitntosinspiration Kontakt: leitntos@hotmail.com

Senaste från Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Mina handgjorda blomsterlampor

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

En liten uppdatering

Senaste från lovely life

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Blommor
Linnea

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Uncategorized
Linnea

En liten uppdatering

Jag heter Linnéa och driver kontot @leitntosinspiration på Instagram. Jag bor på södra Gotland med min man och våra två barn Lilly och Harry.

Till vardags driver jag inredningsbutiken Ladan och klädmärket Papijjon Sweden tillsammans med min vän Sandra. Men jobbar också som fotograf då och då.

På bloggen delar jag med mig av mina kreativa upptåg och olika DIYs, mitt hem och om livet på landet. 

Instagram: @leitntosinspiration
Kontakt: leitntos@hotmail.com

Senaste kommentarer

  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk
  • Tomas om Sockerkaka med smak av päron