Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
dans_kring_midsommarstang
Bild av Linnea

Linnea

Vår midsommar

  • juli 5, 2021
  • 6:21 e m
  • Familj och vänner, Inspiration

dans kring midsommarstang Vår midsommar

Det har redan gått över en vecka sedan midsommar och min kamera är proppfull med härliga bilder från vårt midsommarfirande. Jag tänker att det blir en klassisk bildbomd med sommarfeeling.

I år började midsommar tidigt för oss. Redan onsdagskväll faktiskt. De senaste åren har våra vänner Evelina & Emil och Frida & Anders kommit med varsin husvagn för att fira hos oss. I år kom Evelina och Emil redan onsdagskväll för att se Sveriges fotbollsmatch. Jag och Evelina fick tid till att förbereda blomplock till midsommarstång och kransar, vilket vi band kvällen innan midsommarafton. På midsommarafton anlände även Frida och Anders och midsommar var igång på riktigt! Firade gjorde vi sen hela vägen fram till söndagskväll. En lång och härlig midsommar med andra ord! Det var såklart fullt ös med 7 barn, men samtidigt väldigt mysigt och barnen har haft så roligt tillsammans!

midsommarafton03 Vår midsommar
Alla barnen i sina kransar. I alla fall ett kort ögonblick..

midsommarafton01 Vår midsommar

midsommar01 Vår midsommar

midsommar mat06 Vår midsommar

midsommarmat05 Vår midsommar
Evelina gjorde såklart sin egna sill till oss.

midsommarmat04 Vår midsommar

midsommar mat Vår midsommar

midsommar snaps Vår midsommar

Midsommarsnapsen

Frida och Anders kom med både hemodlad sparris och två olika sorters snaps som de gjort själv. En favorit i repris från förra midsommar! Den röda är gjord på rabarber och den gula fläder. Snaps som vanligtvis inte alls är min grej måste säga att de båda var de är helt klart de bästa snapsen jag någonsin druckit.

midsommarmat02 Vår midsommar

midsommar02 Vår midsommar

Efter midsommarlunchen promenerade vi ner till bryggan för att dansa kring midsommarstången och för att äta Evelinas jordgubbstårta. Midsommarkransen gick laget runt, så även till maken. Hos barnen tycktes de bara sitta på en kort sekund.

midsommarkrans02 Vår midsommar
Harry hade världens sötaste midsommar-outfit från Newbie. Skjortan känns väl midsommar om något?!

midsommarkrans01 Vår midsommar

Ja men ni ser ju, haha! Tur att jag bara gjorde två kransar, så att den kunde som sagt kunde gå laget runt. De sitter ju sällan på särskilt länge.

midsommar stang Vår midsommar

midsommar stang01 Vår midsommar

Det bands midsommarstång i mindre format och sen dansades det lite. Det var bara vårt sällskap och några andra vänner som kom på dans och det var alldeles lagom måste jag säga.

kla midsommarstang Vår midsommar

dans kring midsommarstang03 Vår midsommar

Det blev både ”Små grodorna” och ”Björnen sover”. Helt klart en klassisk liten dans kring den lilla midsommarstången.

dans kring midsommarstang05 Vår midsommar

midsommarafton havet Vår midsommar
Självklart så spanades det efter fisk på bryggan när det inte dansades kring midsommarstång.
midsommarafton06 Vår midsommar
Själv så fastnade jag inte just många gånger på bild.

midsommarbarn05 Vår midsommar

midsommarbarn04 Vår midsommar

midsommarbarn03 Vår midsommar
Mina sommarbarn. De är det finaste jag har.

midsommarbarn02 Vår midsommar

jordgubbstarta midsommar Vår midsommar

Jordgubbstårta, såklart!

Sen åts det jordgubbstårta som vi kånkat med för hela slanten! Mer midsommar än så blir det ju inte. Evelina hade snott ihop en helt fantastiskt god jordgubbsrulltårta som vi åt efter att vi dansat kring midsommarstången.

jordgubbstarta midsommar01 Vår midsommar

midsommar cake Vår midsommar

All cred till Evelina som hade handlat och planerat ALL mat för alla dagar till oss allihop. Vilket otroligt hästjobb!! På midsommaraftonskvällen grillades det och vi satt ute på altanen fram till midnatt, då det plötsligt från ingenstans kom en regnskur. Kvällen innan hade jag och Evelina stått där och bundit kransar och blivit halvt uppätna av myggorna, men på själva midsommarafton tycktes de små odjuren tagit ledigt. Lucky us!

Kvällslek

Vi lekte allihop ”Sardinen” som är en bakvänd kurragömma fram tills dess att det blev mörkt. Det går ut på att en person gömmer sig och de andra räknar. Sen springer alla och letar och när man hittar personen som gömt sig gäller det att vara lite diskret och gömma sig vid den personen, utan att avslöja något. Tillslut minskar antalet letare allteftersom fler och fler hittar den gömda personen. När det bara är en person kvar som letar är leken slut och denne har förlorat och får gömma sig nästa gång. Ni kan tro att det ser roligt ut när alla sitter hoppackade som ”sardiner” och gömmer sig! Och paniken man känner när de andra försvinner en efter en! Jag undrar vad grannarna tänkte när de såg oss allihop fara runt som yra höns överallt i trädgården, haha!

midsommardagen tapas Vår midsommar

Midsommardagen

Midsommardagen regnade sen i princip bort. Papporna var ute på galej hela dagen och för att sysselsätta alla barnen blev det bad i poolen ute i regnet och hemmabio med Roald Dahls ”Häxorna” på tvn. Lagom till kvällsmaten klarnade det äntligen upp och vi kunde äta plockmat ute på altanen. Evelina och Frida gjorde världens godaste sallad på rödbetor och fetaost bland annat. Sen blev det ett varv lek i form av ”Sardinen” igen och tävling i att hitta gömda stenar. Klassiker vi kör varje år!

midsommardagen plockmat Vår midsommar

Tacksam!

Vilken midsommar vi fick! Det blev verkligen en drömmig midsommar på alla dess vis. Umgänget, maten, vädret och ungarna som lekte från morgon till kväll utan några större incidenter, faktiskt knappt några otroligt nog. Jag är SÅ tacksam! Jag är ju dock en person som behöver få vara hemma och göra allt och ingenting, i min egen lilla bubbla om ni förstår? Så när jobbveckan tog fart direkt efter midsommarfirandet, så kändes det både i kroppen och i huvudet. Det är som först nu efter några dagars ledig och ”göra ingenting” som jag känner mig normal igen. Ibland avundas jag människor som kan vara sådär rackarns sociala utan att det känns utmattande. Förstå mig rätt, jag liksom både får energi av dagar som dessa samtidigt som jag blir lite tömd efteråt. Jag får massa energi och dessutom minnen att leva på länge, länge. Jag älskar det verkligen när jag är mitt i det, men hatar att jag blir så trött efteråt. Det låter kanske inte fullt logiskt, men det är lite så det är för mig. Kanske finns det någon annan därute som känner lite liknande?

Jaja, oavsett så jag är verkligen tacksam över goda vänner och en fantastisk fin midsommar! Hoppas ni hade en fin midsommar ni med!

Gillar ni sådana här inlägg? Det är ju lite vardagligare än mina vanliga inlägg kanske. Inte midsommar kanske, men att mest bara berätta vad vi gjort. Ofta tänker jag att ni kanske inte vill läsa om vardagen, sådant som vi alla gör. Men det kanske är intressant? Låt mig veta! Skriv gärna en kommentar eller klicka i det lilla hjärtat här nedan så jag vet.

midsommarbarn01 Vår midsommar
Minsta midsommarbarnet skrotade runt i sin egen lilla bubbla mest hela tiden. Sötare unge får man leta efter!
midsommarkrans hav Vår midsommar
Vädret var på topp och havet glittrade i kapp.

 

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Linnea

Linnea

Jag heter Linnéa och driver kontot @leitntosinspiration på Instagram. Jag bor på södra Gotland med min man och våra två barn Lilly och Harry. Till vardags driver jag inredningsbutiken Ladan och klädmärket Papijjon Sweden tillsammans med min vän Sandra. Men jobbar också som fotograf då och då. På bloggen delar jag med mig av mina kreativa upptåg och olika DIYs, mitt hem och om livet på landet.  Instagram: @leitntosinspiration Kontakt: leitntos@hotmail.com

Senaste från Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Drömmar om en Blomsterkiosk

Odlingsåret 2026

Nytt jobb och min nya hemsida

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Jag heter Linnéa och driver kontot @leitntosinspiration på Instagram. Jag bor på södra Gotland med min man och våra två barn Lilly och Harry.

Till vardags driver jag inredningsbutiken Ladan och klädmärket Papijjon Sweden tillsammans med min vän Sandra. Men jobbar också som fotograf då och då.

På bloggen delar jag med mig av mina kreativa upptåg och olika DIYs, mitt hem och om livet på landet. 

Instagram: @leitntosinspiration
Kontakt: leitntos@hotmail.com

Press Escape to close the search panel.

Senaste kommentarer

  • 61 Lottery om ”Maid”, den bästa och viktigaste serien du kommer se i höst
  • Kalle och Britas gård till salu – pris & bakgrund - Samtidsfokus om Mysigt torp till salu i Sorunda
  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix