Idag började jag dagen med tassa ut i daggblött gräs för att plocka en massa vita fluffiga blommor i trädgården. Eller helt ärligt så började dagen med att jag vaknade alldeles för tidigt, tror det berodde lite på nerverna över dagens bukettbinderi. Det skulle ju ändå bindas brudbukett!






Livets tredje brudbukett
Detta är livets tredje brudbukett jag binder. Den första var till mitt eget bröllop för 10 år sedan. Tror nog den hade sett lite annorlunda ut om jag hade gjort den idag, det var då första gången någonsin som jag försökte ge mig på att binda en seriös bukett. Kanske lite dumt att börja ”öva” direkt på en brudbukett, haha! Men det gick ju ändå vägen. HÄR kan ni se ett urgammalt blogginlägg om den.
Nuförtiden har jag utvecklat mitt bukettbinderi betydligt, jag har övat och övat en hel del de senaste åren. I juni i år band jag Sandras brudbukett. Var såklart meganervös då också, men samtidigt så känner jag henne så bra så jag visste att hon nog ändå skulle komma att gilla det som blev. Och det blev en riktigt maffig och busig bukett med pioner, kaprifol och tulpaner och massa annat fint i vitt, rosa och mörka toner. Den var sannerligen dramatisk! Jag fick tyvärr aldrig tillfälle att fota den, något som är himla tråkigt nu i efterhand. Bilder från deras drömbröllop hittar ni annars HÄR.
Men så idag var det dags att binda livets tredje brudbukett då. Till ett brudpar som jag inte alls känner, utan där jag fick en förfrågan via mail ifrån dem då de hört att jag kunde binda buketter ifrån Grå Gåsen ~ stället där de skall ha bröllopsfesten och där jag och maken faktiskt hade vår bröllopsfest för 10 år sedan!! Ni känner nog igen Grå Gåsen som platsen och huset där alla kändisar huserar i ”Så mycket bättre”.





Blommor i buketten
Bruden hade önskat en bukett i grönt och vitt och hade egentligen inga andra önskemål än det. Så jag var väldigt fri i skapandet, vilket var både skönt och roligt. Det skulle bindas en stor brudbukett och 3 st små tärnbuketter som liknande brudbuketten.
I brudbuketten stoppade jag;
- Aster
- Bolldahlia
- Rosenskära
- Tandpetarsilja
- Lejongap
- Röllika
- Praktvädd
- Rips
- Zinnia
- Kärleksört
- Kvistar med snöbär
Jag hittade också en fin lite sirlig blomma i vägkanten med små små vita blommor och en förställning som var formad som hjärtan. De fick komma med i brudbuketten för att bringa tur. Röllika och snöbär har jag också hittat vid vägkanten, men resten kommer ifrån min trädgård. Tärnbuketterna blev likadana som brudbuketten fast betydligt mindre, de fick helt enkelt bara lite färre antal av dessa blommor.


Leverans!
Strax innan lunch idag åkte jag till Grå Gåsen för att leverera blommorna och de fick absolut fint betyg av bruden. Puh, så skönt! Så, önskar ni någon gång en busig brudbukett så vet ni var ni skall höra av er! Åh, jag älskar att binda buketter!

