Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    Vårblommor och kenzan

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Rivia
Bild av Lovely Guest

Lovely Guest

Olá! Här får jag, Rivia, gästblogga.

  • mars 2, 2021
  • 9:00 f m
  • Livet, Personligt

Olá, Rivia här som är månadens gästbloggare på Lovelylife.se. 

Här ska jag alltså få gästblogga den kommande månaden!? Så fint! Jag ser verkligen fram emot att få vara en del av Lovely Life communityn och hoppas på att kunna dela något lite kul, intressant, ärligt och härligt med er, så som livet är för mig.
Inte oväntat får detta första inlägg stå som en liten presentation av vem jag är och vart jag har varit.

Rivia Lovelylife

Ända sen liten har jag alltid varit ganska aktiv och orädd, ni vet en sådan som förut kallades för pojkflicka. Jag var helt besatt av sport och var alltid i mitten av allt. Min mamma kallade mig därför för ”culhão”, för den är alltid mitt i centrum och mest i vägen. Tack mamma, men till saken hör att jag växte upp i ett annat land och en annan tid. På rasterna i skolan i Brasilien, spelade jag alltid fotboll med grabbarna, älskade att åka rollerblades på helgerna och vara ute med vuxna till sent på kvällarna.

Livet var samba och palmer ända tills Mamma träffade kärleken och vi flyttade till Sverige, i FEBRUARI. Det första jag gjorde var att lägga ned sim-karriären efter någon månad här i Sverige, då det uppenbart var alldeles för kallt för att hålla på med på svenska västkusten. Istället blev det volleyboll jag testade och jag fastnade direkt.

Rivia 1 1 Olá! Här får jag, Rivia, gästblogga.

Så höll det på tills jag provade beachvolleyboll i Slottsskogen en sommar. Hittade mitt kall helt enkelt, eller kanske hittade hem!? Jag älskade resorna, stränderna och havet, jag drömde om att spela på världsoturen, OS, ta SM-Guld, vinna den Svenska touren och framförallt att få spela så mycket jag bara orkade.

Ingenting har förändrats sen dess antar jag, annat än att det har varit mer än en dröm. Jag fick spela beach varje dag under många år, på en massa stränder, runt om i världen. Även om jag aldrig spelade OS, nådde jag många andra mål. När jag väl kände att jag inte hade rätt fokus och målsättningarna inte var lika klara, så valde jag att avsluta beachkarriären, nöjd med det jag hade åstadkommit.

Rivia beach Olá! Här får jag, Rivia, gästblogga.
Rivia beach Umeå Olá! Här får jag, Rivia, gästblogga.

Vad gör man då när passionen och drömmen falnat? Man hittar en ny såklart! Under 5 år skapade och drev jag en ny dröm, Rivia Sports. Träningskläder inspirerade av, och producerade i, Brasilien. Genom samarbeten tog vi fram färgglada mönster som stack ut ordentligt. Den resan får jag berätta mer om längre fram, men om du inte vill vänta till dess så finns Instagramkontot kvar: @riviasports.

12880818705722191252 Olá! Här får jag, Rivia, gästblogga.
Rivia Sports Olá! Här får jag, Rivia, gästblogga.

Nu vid 36 års ålder har jag blivit med egen liten familj och även om jag inte driver mitt företag längre så får jag just nu jobba med sjukt kreativa människor här i Norrland, jo det är faktiskt så att livet fört mig till ännu kallare breddgrader, Umeå, och jag älskar det, oftast.

Jag tror på att saker och ting löser sig, att inte ta mig själv på för stort allvar, tänka att livet sker här och nu, att omringa mig med människor som utmanar mig och ger mig energi, att mina visioner och drömmar leder mig framåt.

11333895050371846237 Olá! Här får jag, Rivia, gästblogga.

Jag hoppas att du och jag som nu tagit oss genom hela den här presentationen tillsammans kommer ses fler gånger den närmsta månaden.

På Instagram hittar ni mig på @rivia_o.

Klicka på hjärtat om det är något du tyckte om att läsa eller varför inte lämna en kommentar om du har en fråga eller vill veta mer. 

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Lovely Guest

Lovely Guest

Här hittar du olika gästbloggare som tillfälligt delar med sig av sin vardag hos oss på Lovely Life.

Senaste från Lovely Guest

Vad för soffa bör jag välja? En guide

Förvandla din utomhusmiljö med glasväggar

Hitta rätt kontorsstol online – och skapa en arbetsplats som faktiskt gör dig gott

Skapa en makeup­rutin som lyfter dina vardagsstunder

Brunch i Stockholm: Så gör du helgen extra lång

Så skapar du en egen hemmabio

Senaste från lovely life

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Blommor
Linnea

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Här hittar du olika gästbloggare som tillfälligt delar med sig av sin vardag hos oss på Lovely Life.

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk