Mellby Klockargård är ett Bed & Breakfast som drivs av härliga Kerstin & Joi. Här har de totalt 8 rum, ett kök där det lagas fantastisk mat, en stor drömsk trädgård att strosa i, ett vackert glashus där man kan sitta för evigt. Och med en magisk utsikt över havet.
Vi besökte Österlen i mitten av maj. Kanske den vackraste platsen på jorden just nu när äppellundar blommar för fullt och rapsfälten lyser guldgula och breder ut sig så långt ögat kan nå. Vi bodde då över på Mellby Klockargård och åt en härlig middag full med skratt och ljuvliga smaker. Nu känner vi oss alldeles uppfyllda av ny inspiration och har fått en försmak av skönt sommarhäng.
Magisk utsikt var det ja!
Inne i glashuset hade de dukat upp inför kvällens middag.
Varenda hörn av trädgården är fint. Inuti glashuset likaså.
Vi bodde i rum nummer 1 och packade snabbt upp innan det var dags att bege sig ner till glashuset för middag.
Kerstin lagar all mat och filosofin är att hålla nere antalet rätter. Så långt det är möjligt använder de närproducerat och ekologiskt, allra helst saker som växt i den egna trädgården.
På öl- och vinlistan finns bara deras absoluta favoriter. Vi fick ett rött naturvin och som alkoholfritt alternativ serverades det ginger ale.
Här satt vi och pratade ända in på småtimmarna.
Godmorgon! Kaffedoft och solstrålar väckte oss.
Frukosten serverades inne i köket.
Sedan fick vi en liten rundtur av Kerstin, hon hade tidigare haft butik på gården men idag användes det som kontor.
277 35 Kivik
Av: Johanna Bradford & Kristin Lagerqvist
Foto: Kristin Lagerqvist