Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Blommor

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av Lovely Life

Lovely Life

Lovely utflyktstips – Zetas trädgård

  • juni 23, 2016
  • 12:06 e m

strenghielm_honda_zetas.11

 Vår Lovely bloggare Mari Strenghielm kommer med denna veckas sommartips.
Igår tog jag min lille Honda eller rättare sagt min lille Honda Civic 5D och drog iväg på en dagsutflykt till Zetas trädgård som ligger strax utanför Stockholm.
Ungarna älskar bilen, de brukar tom låna nycklarna ibland och bara gå ner och sätta sig i den, så de fick följa med mig. Vi började med att fika på Samantha och Daniels fina trädgårdscafé inne i trädgården. Dante åt bulle och äppelsaft, Juno syltkaka och äppelsaft och jag tog en chokladkaka och en latte. Som vanligt hembakt och urgott. Sen knallade vi runt i trädgården och njöt av allt det fina, eller barnen sprang omkring och lekte kurragömma (tror jag det var?) och jag försökte att ignorera dem och istället njuta av allt det fina. Gick helt ok faktiskt. Jag håller på att anlägga en rabatt där vi har planterat mitt magnoliaträd, vi har grävt upp allt som fanns där tidigare och ska nu börja om från början. Magnolian är lite känslig mot vilka grannar den har så det är därför. Jag hittade en massa fina sorters alunrot (som Magnolian gillar) och valde ut två av dem till rabatten. Jag brukar avsluta med att gå in i butiken för där tappar jag alltid bort tid och rum, det är så vackert och inspirerande. Och dyrt. Och jag vill ha allt. Hittade några olika små glasvaser till midsommarblommorna och sommarens fikonträd. Jag köper ett fikonträd varje vår/sommar som sedan dör. Precis som jag köper ett myrtenträd inför jul varje år, som dör. Men jag kan inte låta bli, de är så fina! Hur som helst, har ni inte varit på Zetas trädgård så måste ni bara åka dit. Jag brukar åka hit för att inspireras efter säsong, det här får bli sommarens första utflyktstips till er.
Ha en fin dag!
Mari
strenghielm_honda_zetas.2strenghielm_honda_zetas.3strenghielm_honda_zetas.4strenghielm_honda_zetas.5strenghielm_honda_zetas.6strenghielm_honda_zetas.7strenghielm_honda_zetas.8strenghielm_honda_zetas.9strenghielm_honda_zetas.12strenghielm_honda_zetas.10strenghielm_honda_zetas.13strenghielm_honda_zetas.15strenghielm_honda_zetas.14strenghielm_honda_zetas.16
strenghielm_honda_zetas.17strenghielm_honda.1
Detta är ett Lovely samarbete med Honda. 
Vill du fler sommartips följ med oss under sommaren. Varje fredag kommer ett nytt tips. har du egna sommartips, stora som små, lämna gärna en kommentar.
Du kan också följa oss på Instagram under @lovelylife.se
 

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Lovely Life

Lovely Life

Lovelylife.se är en av Sveriges mest lästa bloggportaler för inredning, mat och mode. Vi som bloggar är verksamma som stylister, fotografer, florister och influencers. Välkommen hit!

Senaste från Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

South Ocean Festival 2023

Lovely South Ocean Festival

Storytel – Böcker för alla!

Intervju med @dahliafarmen

Vackra badrumstrender

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

Lovelylife.se är en av Sveriges mest lästa bloggportaler för inredning, mat och mode. Vi som bloggar är verksamma som stylister, fotografer, florister och influencers.

Välkommen hit!

Senaste kommentarer

  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix
  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar