Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av Mokkasin

Mokkasin

den vackraste av litenheter.

  • mars 20, 2014
  • 12:00 f m
  • Uncategorized
rose+(2)640640 den vackraste av litenheter.

Det är det vackra i all sin litenhet som får mig så upp över öronen förälskad. Så enkel men ändå så makalöst vacker att man aldrig någonsin vill släppa den med blicken. Jag menar såklart den lilla rosen.
 
Och tanken var just så, ett smycke som man aldrig skulle behöva släppa med blicken. Ett sådant  att bära alla dar. Alla fina dar och hela långa livet. Något att bära med samma känsla som man bär ett knutet band kring handleden eller det enklaste av smycken, så lätt och så litet att det egentligen inte märks. Men ändå skulle det vara sådär proppfullt av finess att man kunde bära det till sin vackraste stass och vid de allra finaste stunderna. Det skulle inte synas sådär direkt utan skulle vara lite hemligt tills man kom alldeles nära. Smycket skulle också kunna bäras tillsammans med andra smycken, det skulle inte ta över men ändå vara där. Som en påminnelse om det vackra.
 

rose 2+(2)640640 den vackraste av litenheter.
Äntligen, ja verkligen äntligen börjar vi fylla på med bilder till kollektionen ”feels so good to be a rose” . Kollektionen består av armbandet, örhängen och ringar. Samtliga smycken går att få i 18K och 9K roséguld och sterlingsilver. Och alla är ateljétillverkade av guldsmeden Johanna Garmland. Du hittar smyckena under kategori Finheter men kommer under dagen få en alldeles egen kategori i affären.

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Mokkasin

Mokkasin

Sofia bor med man och 4 barn i ett hus i Sörmland. Hon är bloggare, fotograf och stylist, håller i workshops och gör uppdrag inom PR, inredning, kostym och scenografi. DIY ligger Sofia varmt om hjärtat och hon väljer, så ofta det går, att använda sig av vintage och remake. Bloggen är en salig blandning av sådant som korsar hennes väg, i stort och smått. E-mail: sofia@mokkasin.com Instagram: @sofiaatmokkasin Numera hittar du bloggen Mokkasin här

Senaste från Mokkasin

hej då lovely life!

dimmigt

himmelsk fredagsmiddag

kids and the woods

h & m studio a/w 16

the little film – mokkasin behind the scene

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Sofia bor med man och 4 barn i ett hus i Sörmland. Hon är bloggare, fotograf och stylist, håller i workshops och gör uppdrag inom PR, inredning, kostym och scenografi. DIY ligger Sofia varmt om hjärtat och hon väljer, så ofta det går, att använda sig av vintage och remake. Bloggen är en salig blandning av sådant som korsar hennes väg, i stort och smått.

E-mail:
sofia@mokkasin.com

Instagram:
@sofiaatmokkasin

Numera hittar du bloggen Mokkasin här

Senaste kommentarer

  • 61 Lottery om ”Maid”, den bästa och viktigaste serien du kommer se i höst
  • Kalle och Britas gård till salu – pris & bakgrund - Samtidsfokus om Mysigt torp till salu i Sorunda
  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix