Jag, till Kristo när vi kom hem idag.
– Skulle du vilja bo sådär? På gården alltså?
– Amen, skämtar du? Det är väl allt man önskar.
– Varför då?
– För att fly från civilisationens helsike.
– Men det kan jag ju inte skriva på bloggen?
– Nä, sade Kristo.
Hursomhelt är det helt underbart ställe. Jag har skrivit om Ändebols Gård förut i bloggen, här. Ett småskaligt och ekologiskt jordbruk som ligger 2 mil norr om Katrineholm. Fantastiskt på alla sätt. Maten, fikat och den lilla gårdsbutiken.
Fikat ja. Zucchini-kaka med nötter, galet gott.
Ttfn, brb, gtg, gj, afaik, afk, dga, m8, l8r,4… Viggo förklarar twitter-språk för mossiga vuxna.
Medans andra kör racerbåt.
Bjuder på en kisande bild. Men It´s a bow – örhängena. Så himla fina. Snart i en affär nära dig.
– Kan vi ta med oss en höna hem, frågade Nomi, så vi får ägg. Ja, det har ju varit på tapeten men ännu inte blivit verklighet. Men alla ville hålla och alla ville valla Urban.
Isa och hönan.
Precis vid stängningsdax kom Nomi på att hon var hungrig och faktiskt inte ätit lunch. Och till råga på allt skulle raka vägen till konståkningsträningen. Snälla gården fixade det som var kvar av tomatsoppan som var maklöst god.
Hejhej.. Glad över perfekta flaskborstar och en ny bok, Självhushållning; en handbok för realister och drömmare.
Bättre än Grönan. Miljarder gånger bättre.