När man bloggar får man väldigt ofta förslag på samarbeten. I ärlighetens namn så säger jag nästan alltid nejtack. Nu är inte alla skamliga förslag men kan jag inte stå för dem till hundra procent är de inte värda några pengar i världen. Det jag ska skriva om här på bloggen eller instagram måste vara helt ärligt och utan omsvep. Sanningen självt så att säga. Annars får det liksom vara.
Men nu råkar det vara så att vissa samarbeten är så fina så man nästan spricker lite. Eller sjunger lite allsång på det hela, vid frostiga världar och bland strån som förvandlas till istappar.
Ett sådant samarbete var när vi i höstas fick möjligheten att prova vinterskor från Kavat. Hela familjen!
Jag har länge haft ett öga påSkofabriken Kavat. Skor som är fria från PVC, teflon, PTFE och andra fluorerande kolväten. Skor som är tillverkade i ekologiskt och kromfritt läder. I egen fabrik utan mellanhänder vilket bidrar till total insikt i produktionen och samtliga delar i produktionsledet. Alla skor är dessutom märkta med EcoLabel som är EU´s officiella miljömärkning. Produkter som märks med denna märkning är strängt kontrollerade av oberoende organ som ser till att varumärket uppfyller alla miljökrav. Detta gäller hela långa produktionskedjan, även när produkten används och när den blir till avfall. Vattentätt med andra ord.
Precis sådana skor har legat på min önskelista så länge. Vad önskedrömde jag mer om då än en ekologisk vintersko tillverkad enligt alla bästa regler? Och såhär i mitten av februari kan jag verkligen gå i god för alla egenskaper dessa skor har. Använda vareviga dag av oss sex, allt sedan frosten kom.
Höll de värmen i iskall kyla och nu snackar vi 25 minusgrader? Ja, de gjorde det. Helt perfekt faktiskt. De varmfodrade skorna som vi provat är alla ullfodrade. De mest iskalla dagarna kompletterade vi med ullstrumpor. Men vid tio grader räckte det många gånger med bara skon. Plus den urtagbara och vändbar innersulan såklart som är tillverkad i kombinerat skinn/ull.
Hur funkade de i slask och väta? Även här perfekt. Ingen märkte av något läckage, inte ens vid vattenpölshoppande. Vi impregnerade och vårdade skorna med Kavat´s eco wax. Vaxet är helt naturligt.Vad tyckte vår familj om designen på skorna? Högst betyg av alla. Även av vår snart 13-åriga och mycket kräsna Liv.
Hemligheten tror jag är att stilen på skorna är klassisk och ren. Jag och Liv har använt samma modell fast olika färger. Stöveln heter Lugnvikoch jag tänker att den påminner mycket om hur stövlar såg ut förr. Utan en massa fancy detaljer och märkliga sömmar. I och med den rena designen så passar de utmärkt till både brallor och kjol, i urskogen och på kalas. Charlie har trivts utomordentligt i sina Sibbhult. Då han har ganska breda fötter fick vi gå upp någon storlek men efter några dagars användning satt de som en smäck. Som om de formade sig efter foten. Jag var lite tveksam till snörningen samt den stickade detaljen bak på skon. Jättesnyggt men trodde att det kanske skulle tappa stilen under slaskvinter och blötsnö. Men skorna är fortfarande lika fina. Detta är ganska så förvånansvärt då Charlie sparkar fotboll i ur och skur och varje rast. Alla hans skor slits snabbare än blixten men jag har synat dessa noga nu, osannolikt fina som sagt.
Viggos kängor heter Oden. Jag tror han föll lite för latmaskfasoner och kardborreband. Men Viggo är också hemskt kritisk men dessa föll honom i smaken helt klart.
Nomi´s skor är en variant av de Liv och jag har. Skillnaden är att dessa är anpassade för små fötter med ett blixtlås på insidan. För att underlätta av och påtagning. Dessa heter Skoghalloch helt underbara i både mina och hennes ögon. De påminner mig om hederliga sjuttisstövlar som jag själv spatserade runt med. Men de är vackrare så här.
Frost å denna underbara frost.
De högra skorna har levt ett vilt liv sedan de hamnade hos Nomi. De passerar inte en vattenpöl utan att hoppas i, de undviker inte regn, de klättras med och blir låtstatsskridskor. Dag ut och dag in. Och visst ser de inte ut som när de kom men jag tycker de är ännu snyggare nu, snacka om att åldras med total värdighet.
Och så dessa. Så vrålsnygga!
Kristo kommer alltid att äga ett par Töre det är något som är säkert. Det fina med Kavat´s skor är att flera modeller sträcker sig över många storlekar, unisex och tillgängligt för alla. Som Töre, finns i stl 36 upp till 46. Så skönt klassiska men utan att vara trista någonstans. Känns som ett par dojor som Viggo kommer leta fram på vinden om trettio, fyrtio år sådär.Älskar den här bilden. Det var då de fann minigranen. Och jag insåg nu att detta skulle bloggats om senare i veckan just den där söndagen den 13:e december. Men desto säkrare och trovärdig rapport, som sagt.
Vi och våra skor har några månader på nacken och vi är galet tacksamma att vi möjligheten att prova Kavat´s skor. Det har helt klart varit en mycket stiligare vinter och en bra mycket varmare. Och jag är nästan förvånad att det faktiskt går att kombinera allt detta som man önskar i ett par vinterskor. Att de dessutom är ett hållbart val på alla sätt och vis gör ju skorna näst intill magiska. Kavat har börjat fylla på med nyheter och hela affären är som en godisaffär, hur gulliga!? Alltså Edsbro, borde sitta på var miniunge. Kolla rosa eller blommigt skinn!
Sofia bor med man och 4 barn i ett hus i Sörmland. Hon är bloggare, fotograf och stylist, håller i workshops och gör uppdrag inom PR, inredning, kostym och scenografi. DIY ligger Sofia varmt om hjärtat och hon väljer, så ofta det går, att använda sig av vintage och remake. Bloggen är en salig blandning av sådant som korsar hennes väg, i stort och smått.E-mail:
sofia@mokkasin.comInstagram:
@sofiaatmokkasinNumera hittar du bloggen Mokkasin här