Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Julmarknad på loftet den 23 November

  • Inspiration

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Blommor

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
MX8A5388
Bild av Mokkasin

Mokkasin

listan om lådor

  • april 7, 2016
  • 12:00 f m
  • Inredning

MX8A5341 Lådor. Kan man ju önska till det allra mesta. Kanske får man aldrig nog. Älskar att få en present i en låda, lika mycket som att ge bort något i en. Det finns inget glansigare och mer filmiskt. En vacker låda med en jätterosett.  Själva presenten kan ju liksom vara minimal och även ganska ful i sig för lådan är ju ändå alldeles ljuvlig och en never ending story. Antingen för egna behov eller ge vidare till någon annan.

Kanske bästa presentinnehållet: Dahlia-lökar. Fröpåsar. Fullt med loppisband. Gamla kaffekoppar. Bakingredienser till favoritkakan.   Ätbart. Knöliga saker att slå in. Som en julkorg fast helt tvärtom med bara små vackra och bra saker. Porslinsfigurer, kolla bara den här presenten!

MX8A5366Lyxigaste innehållet: Samla band. Vykort, kuvert och brevpapper och lägg frimärkena i samma plus din bästa penna. Smycken i sina småaskar. Strumpor, dina vackraste. Minnessaker. Fotografier.

MX8A5371Barnens innehåll: Urklipp. Legobeskrivningar. Dockkläder. Barbies. Tv-spel. Konsoller och fjärrkontroll. Smått som kanske kan kännas som skräp fast det är precis tvärtom. Diadem, snoddar och hårspännen. Miniatyrer. Bokmärken. Teckningar. Egentligen allt man kan tänka sig.

MX8A5388Tråkigaste innehållet: Räkningar. Post. Sladdar. Verktyg. Lim. Udda saker som man önskar hitta den andra delen till. Grejer som man inte är helt säker på sin plats. Sådant som man tänker att det här kanske jag kan slänga men kanske inte vågar ännu.

Vi har precis fyllt på i affären med de nya och de vackraste askarna någonsin. Nytt för nu är att du kan köpa hela set till ett rabatterat pris från att köpa enstaka.

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Mokkasin

Mokkasin

Sofia bor med man och 4 barn i ett hus i Sörmland. Hon är bloggare, fotograf och stylist, håller i workshops och gör uppdrag inom PR, inredning, kostym och scenografi. DIY ligger Sofia varmt om hjärtat och hon väljer, så ofta det går, att använda sig av vintage och remake. Bloggen är en salig blandning av sådant som korsar hennes väg, i stort och smått.E-mail: sofia@mokkasin.comInstagram: @sofiaatmokkasinNumera hittar du bloggen Mokkasin här

Senaste från Mokkasin

hej då lovely life!

dimmigt

himmelsk fredagsmiddag

kids and the woods

h & m studio a/w 16

the little film – mokkasin behind the scene

Senaste från lovely life

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Blommor
Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Blommor
Linnea

En nyårsdukning i blått

Inredning
Linnea

Andra advent släpp av mina pappersblommor

adventsljusstake diy
Blommor
Skillad Florals

Gör din egen adventsljusstake

Inredning
Linnea

Julmarknad på loftet den 23 November

Sofia bor med man och 4 barn i ett hus i Sörmland. Hon är bloggare, fotograf och stylist, håller i workshops och gör uppdrag inom PR, inredning, kostym och scenografi. DIY ligger Sofia varmt om hjärtat och hon väljer, så ofta det går, att använda sig av vintage och remake. Bloggen är en salig blandning av sådant som korsar hennes väg, i stort och smått.

E-mail:
sofia@mokkasin.com

Instagram:
@sofiaatmokkasin

Numera hittar du bloggen Mokkasin här

Senaste kommentarer

  • Emma om Våra gröna fönster och nya dörr
  • UniqueHealthInc om Hög tid för syrensaft!
  • BeHealthyNH om Hög tid för syrensaft!
  • Koka om Snart flyttar Nissen in – 30 tips på nissebus
  • ethan halton om Ett blommande Raseborg