På vårt kontor sitter vi på Lite Attention och Lite Kalabalik men även Mia som är grym stylist, Karin som är grym copy och Lotta som är grym AD. Lotta kommer att lämna oss vid månadsskiftet, vilket känns lite sorgligt. Det finns ingen som skänker så mycket värme, lugn, glädje och klokskap bara genom att kliva in genom dörren. (Det som är roligt är att vi får en ny fin person hos oss. Mer om det i nästa inlägg, för ja, hon är värd ett helt eget inlägg!)
MEN förutom att Lotta är AD så är hon också med och driver det coola företaget On the flea. On the flea är en loppis-app som startades av sju personer med olika kompetens inom mobilapp-teknik, formgivning, grafik, finans, sociala medier och så en loppis-nörd. På ett halvår gick de från idé till färdig produkt och uppstart med kapital i ryggen. Hela kärnan i appen är att dett finns en gräns på att varan inte får kosta mer än 999 kr. Det ska alltså vara loppisprylar, allt småplock man har hemma och säljer vid ett bord på loppis. Vaser, brödkorgar, krukor, babycalls, strykjärn, brickor, kläder, burkar och annat tjafs. En annons i appen kostar endast 2,20 krför att du ska kunna göra pengar på att bara sälja en sak för 25 kr. Eller som de så fint säger "Göra pengar på sina prylar. Och kunna köpa prylar för sina pengar." Genom att logga in i appen via Facebook behövs ingen avancerad inlogg och du kan smidigt chatta mellan säljare och köpare direkt i appen. On the flea går via GPS så att du kan kolla upp geografiskt var det finns loppisfynd att göra om du ska åka iväg runt i Sverige på helgen eller semestern. Det kan liksom inte bli enklare än så här. Ta en bild, ladda upp och sälj din pryl. Inga bil- eller fastighetsannonser. Bara det du har i garderoben, garaget eller förrådet.
Helgen den 2-3 november anordnar On the flea dessutom loppis live i Malmö, Göteborg och Stockholm. Sugen? Kolla in mer här! Kram!