HEJ! Herregud så länge sedan. Jag hoppas innerligt att du som kommer in och läser min blogg här ibland har full förståelse för att det blev total kollaps för mig när maj månad drog igång. Som tur är hade jag fullt stöd för att ta en bloggpaus från Lovely Life av Mia och de andra bloggarna som gör Lovely Life just helt fantastiskt lovely. Det fanns liksom inte möjlighet att dela med mig av livskarusellen just då. Dygnet har bara ett visst antal timmar, så är det ju.
Nu har jag haft semester och fått kuska runt i vackra ljuvliga Sverige med Cirkus Wikerberg som vår familj kallas av våra vänner, he he. Magiska Sverige alltså. Och magiska vänner. Först körde vi upp till Stockholm, fick njuta av vänners sällskap på olika ställen, gå på Junibacken, utställningar, äta gott och bada massor i olika vatten för att sedan fortsätta ut till landet utanför Enköping där jag nu drömmer om att ha ett sommarhus och sedan landade vi i Småland där jag också vill ha ett sommarhus. Alltså. Vilket helt otroligt vackert land vi bor i! Och vilken sommar vi haft. Även om det finns lite att önska på vädret just nu.
Idag öppnar vi kontoret på både Garbergs och Lite Kalabalik igen men jag har en semestervecka kvar att njuta av. Däremot tänkte jag kicka igång bloggandet. Hoppas att det ska bli bra. Och hoppas att ni har det riktigt bra i sommar-Sverige ett par veckor till. Helst månader. Jag ser liksom varje dag fram emot sköna, ljumma augustikvällar. Håller tummarna hårt.