Jag fick ett mail i går, ett sånt där fint mail som man blir varm i magen av. Annelie som skriver ville dela med sig av ett blogginlägg hon gjort om mig, om hur det är att göra det man vill.
Jag vet inte om jag någonsin tagit upp det här, det där om att följa sina drömmar.
Jag vet inte varför men jag har nog alltid känt att jag skulle göra det. Kände tidigt att jag bara var tvungen att stå på egna ben,
inte slita för någon annan och göra något utan passion.
Men vägen dit är lång, slingrig, går uppför och nerför och ibland i motvind. I bland tappar jag mottot, ibland är pengarna slut, ibland saknar jag ett mer socialt liv,
ibland orkar jag inte, ibland jämför jag mig med andra, ibland tar familjen stryk och ibland är det bara helt fantastiskt.
Jag har valt att gå den långa vägen, min egen väg.
Jag gör det jag vill göra, men då jag har valt bort den kommersiella vägen är det givetvis också väldigt tufft att gå runt många gånger.
Men passionen och glädjen i det jag gör räddar mig många gånger och jag slutar aldrig att drömma.
Jag hoppas att jag kan förmedla det i mina bilder.
Annelies inlägg kan ni läsa här.
Tack fina du! ♥
Bild tagen på min syster Kajsa i ödebyn Pentedatillo i Italien.
Bild tagen vid teatern La Tempête utanför Paris, styling Hanna Rubin
Joncha i vår hemliga magiska skog i södra Frankrike
Kampanjbild för Mes Dame
John Bauer inspirerad bild tagen på Lidingö. Modell Elena Swing och styling Hanna Rubin
Bild tagen vid teatern La Tempête utanför Paris, styling Hanna Rubin