När jag var tidig tonåring bodde jag långt ut på landet, långt bort från storstadens hets om hur man ska vara och se ut som ung tjej.
Givetvis lusläste jag Frida och OK ibland och hällde både öl och ägg och en hel del annat i håret i hopp om att få ett långt hårsvall. Men kan också säga att jag tilläts att vara barn mycket längre än många andra som bodde inne i Sundsvall eller för den skull storstaden Stockholm.
Jag och min bästa vänner Lina och Eva sov ibland över i en gammal lekstuga, där vi fantiserade om vad vi skulle bli när vi blev stora, där vi berättade kusliga spökhistorier, oftast verklighets baserade från byarna där vi bodde, så vi knappt vågade sova och givetvis blev det mycket prat om killar.
Ibland hände det att vi släpade med videobandspelare och en liten tv och tittade på film där tillsammans långt in på nätterna medans mörkret sänkte sig över de höga granarna runt omkring den lilla lekstugan.
Det var nog där som jag såg Den Blå Lagunen för första gången. 80-tals filmatiseringen med Brooke Shields, den vackraste tjej man någonsin sett, tycker nog det fortfarande, som man drömde om att efterlikna.
Men med ens egna tunna rödblonda hår, bleka hy med fräknar boende i ett land där soltimmarna är få var ju inte chansen att man en dag skulle vakna upp solbränd med buskiga ögonbryn och ett hårsvall långt nedanför midjan. Har gett upp det hoppet nu…
Kanske därför jag alltid varit fascinerad av långa hår och som jag ständigt letar efter för olika fotoprojekt.
Nu när snön virvlar utanför fönstren, när mina boots läcker in och barnvagnen alltid fastnar i snömodden, då kan jag inte låta bli att drömma om att befinna mig på en paradisö långt långt härifrån.
När jag såg Spell and the Gypsy Collectives nya bilder tagna av Johnny Abegg med inspiration från just filmen Den Blå Lagunen väcktes så mycket minnen till liv och givetvis längtan efter vågskvalp och långa hårsvall.
A BLUE LAGOON by Luciana Rose
Photography Johnny Abegg
Muse Kita Alexander @kitaalexander
Hair & Makeup Luciana Rose
Kita’s wears – Spell unreleased pieces from our Island Boho collection dropping Feb 15′ |Lakota Jewellery | Beautiflora | Stitch & Hide | The People Vs