Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    Vårblommor och kenzan

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
IMG_5075
Bild av Sandra Grankvist

Sandra Grankvist

Hösttermin och en liten måndagslista

  • augusti 21, 2023
  • 8:17 e m
  • Livet

Och vips så var hela sommarlovet förbi. I juni kändes det som vi hade en hel evighet av sommar framför oss men så helt plötsligt är det mitten av augusti och hösttermin. Fortfarande sommar sägs det men känslan är ju inte densamma. Detta året har det dessutom känts som höst sedan midsommar ungefär, i alla fall här hos oss. Men hoppet lever om härligt sensommarväder helst långt in i oktober.

IMG 5028 Hösttermin och en liten måndagslista

Kickar igång höstterminen med en måndagslista!

JAG
Känner mig lite trött men det är kanske inte så konstigt såhär första dagarna med ställd klocka på många många veckor. Är ju bortskämd med 1,5åring och bebis som sover väldigt bra och som dessutom sovit till 8-9 på lovet. Men nu ringer klockan 6.30 och det är ju lite omställning för huvudet såklart. Tänker att rutiner kommer göra susen så är jag nog mitt vanliga jag snart igen.

IMG 5026 1 Hösttermin och en liten måndagslista

FAMILJEN
Hösttermin betyder fyra skolbarn i familjen. Peppade barn som förra veckan började förskoleklass, tvåan, femman och åttan. Mest pirrig var Juno som äääääääntligen skulle få börja skolan. Oj vad hon längtat!

Hon sa ”hejdå, ni kan gå hem nu” och gick sedan och ställde sig längst fram i klungan av barn och väntade på att bli uppropad. Så himla stolt över henne. Min stora lilla tjej. Hon är dock ganska besviken över att de inte har riktiga lektioner men så har de ju bara gått tre dagar också. Hon vill så himla gärna lära sig att läsa och skriva. Gullis!

En annan gullis här hemma ska börja förskolan nästa vecka. Så det har fixats små namnlappar, skalbyxor, regnställ och små stövlar. Känns helt annat att skola in ett barn som bara ska gå 15h/vecka när jag fortfarande är föräldraledig än att skola in för att nästan gå fulla dagar direkt. Inte alls samma separationsångest då vi ju fortfarande kommer ha otroligt mycket tid ihop. Men det ska bli mysigt att få lite tid med bara Elle också. Livet med två under två är helt klart intensivt.

IMG 5076 Hösttermin och en liten måndagslista

IMG 5075 Hösttermin och en liten måndagslista

IMG 5074 Hösttermin och en liten måndagslista

VECKANS PLANER
Lämna tillbaka böcker på bibblan
Köpa nya skor till ungefär alla barnen
Se över om något mer behöver fixas inför förskolestart
Tvätta upp storlek 68 till Elle (Stoppa tiden!!)
Äta kräftor med bästisar

SER FRAM EMOT
Att vårt nya uterum/tillbyggnad/matrum ska bli klart. Utsidan är i princip klar och jag är sååå pepp på insidan. Inte helt bestämt än men jag hoppas på furugolv, pärlspont och ett stort platsbyggt skåp.

IMG 5078 Hösttermin och en liten måndagslista

IMG 5077 Hösttermin och en liten måndagslista

Nu väntar jag på att V ska jobba klart borta i sitt soffhörn så vi kan kolla på ett avsnitt (Diplomat på Netflix, tips tips!) innan det är sovdags!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Sandra Grankvist

Sandra Grankvist

Sandra Grankvist är 38 år och bor i en 20-talsvilla i Nässjö, Småland med sin man Victor och deras sex barn. I Sandras blogg får du följa vardagslivet, renoveringsprojekten som aldrig tycks ta slut och jakten på det bästa loppisfynden blandat med recept, dagdrömmande, trädgårdsfix och annat som hon tycker om!

Senaste från Sandra Grankvist

Sjukstuga, födelsedagsvecka och ett par bilder från senaste tiden.

Önskelista

Moodboard matrum

Höstlov, surdeg och en måndagslista

Novent

Höstlov och en måndagslista

Senaste från lovely life

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Blommor
Linnea

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Sandra Grankvist är 38 år och bor i en 20-talsvilla i Nässjö, Småland med sin man Victor och deras sex barn.

I Sandras blogg får du följa vardagslivet, renoveringsprojekten som aldrig tycks ta slut och jakten på det bästa loppisfynden blandat med recept, dagdrömmande, trädgårdsfix och annat som hon tycker om!

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk