Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

    Vårblommor och kenzan

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
IMG_1922 2
Bild av Zanna Metzer

Zanna Metzer

Adoption av katt via Djurskyddet Västerbotten

  • maj 4, 2021
  • 7:53 f m
  • Uncategorized

För 6 månader adopterade vi en katt från Djurskyddet Västerbotten. Hon heter Gumman och är 10 år. Efter att ha blivit misskött hamnade hon först i ett jourhem för katter innan hon tillslut fick flytta in hos oss i november. Hon har fått hållas inomhus under den kalla vintern men för någon månad sedan kunde vi släppa ut henne.

När man tar emot en katt ska man låta den vänja sig vid sitt nya hem under åtminstone en månads tid. Släpper man ut katten för tiden finns risken att den inte kommer tillbaka. Jag var jättenervös när vi släppte ut Gumman första gången. Men det visade sig att hon var en riktigt feg katt och höll sig runt huset. Nu, en månad senare, håller hon sig fortfarande i vår trädgård. Skönt, tycker jag!

När hon inte är ute på småäventyr sitter hon i fönsterkarmen, som alla katter gör. Där spanar och morrar hon på tryggt avstånd åt andra katter som hänger i vår trädgård.

IMG 1926 2 Adoption av katt via Djurskyddet Västerbotten

Jag har nyligen köpt ett nytt makroobjektiv som jag såklart provar på allt och alla just nu. Gumman var en relativt stilla modell som jag fick fånga på bild.

IMG 1922 2 Adoption av katt via Djurskyddet Västerbotten

Jag älskar verkligen att ha husdjur. De bidrar till så mycket i hemmet! Och Sixten ser henne lite som en lillasyster. Gumman är riktigt gosig också. Så fort man lägger sig i soffan springer hon dit och hoppar upp för att lägga sig på en. Man får vara snabb med att lägga flera lager med filt över sig då hon direkt börjar bädda med sina vassa klor.

IMG 1929 2 Adoption av katt via Djurskyddet Västerbotten

Funder ni på att skaffa katt? Ta gärna kontakt med ett djurskydd nära er, där det finns många katter och andra djur som längtar efter ett kärleksfullt hem!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Zanna Metzer

Zanna Metzer

Jag heter Zanna Metzer och är entreprenör med bröllop och livsstil som fokus. Jag driver www.sistersinlaw.se - en av Skandinaviens största bröllopsbloggar samt varumärket www.ellenmariebridal.com. Här på Lovely Life delar jag med mig av livet bakom kulisserna. Kontakt: zanna@sistersinlaw.se Instagram: @zannametzer

Senaste från Zanna Metzer

Semester längst Sveriges östra kust

Blomstrande bröllopsinspiration med blå tyllkjol

Trädgårdslivet just nu

Stylad bröllopsfotografering i Umeå

Stylat bröllop i vinterlandskap med svart tyllkjol

Välkomnar Våren Med Lokalt Bröllopshantverk Från Umeå

Senaste från lovely life

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Blommor
Linnea

BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

Jag heter Zanna Metzer och är entreprenör med bröllop och livsstil som fokus. Jag driver www.sistersinlaw.se - en av Skandinaviens största bröllopsbloggar samt varumärket www.ellenmariebridal.com. Här på Lovely Life delar jag med mig av livet bakom kulisserna.

Kontakt: zanna@sistersinlaw.se

Instagram: @zannametzer

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk