Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
namnlöst (1 av 22)
Bild av Skillad Florals

Skillad Florals

Coronafunderingar och huvudbry

  • maj 8, 2020
  • 6:18 e m
  • Blommor, Buketter, Livet, Personligt

Jag är sällan personlig här på bloggen, det handlar mest om roliga jobb jag har gjort. Men just nu finns det inga roliga jobb. Detta är vanligtvis min allra mest hektiska tid för mitt lilla enmansföretag. Events, workshops och bröllop knölas vanligtvis in om vart annat i april, maj och juni. Denna tid tjänar jag också ihop mycket av min inkomst som ska räcka till månader då det inte är lika mycket jobb. Så det är lite tufft att inte ha jobbat sen mars. Just nu klurar jag ut hur tusan det fungerar med a-kassa..alfa-kassa och så vidare.

namnlöst 1 av 22 Coronafunderingar och huvudbry

Jag älskar att betala skatt, jag älskar att det är gratis för barn att gå till läkaren och näst intill gratis för vuxna. All mödravård är gratis, vi har fina vägar osv. Ja ni fattar, jag gillar att betala skatt och är stolt över att dra mitt strå till stacken. Men jag ska vara ärlig och säga att just nu känns det lite surt att vi, egenföretagare, inte får något av kakan. Jag hoppas att det kommer någonting åt oss också snart.

Så många av mina kollegor har det otroligt tufft nu, det är svårt att veta om företaget kommer att överleva. Läs bästa Emelie Sundbergs tankar här. Jag hejar och hoppas på att mina kollegor och jag överlever detta. Det är så många drömmar och enormt hårt arbete inbakat i dessa små företag.

namnlöst 6 av 22 Coronafunderingar och huvudbry

Det svåra är ju också att inte veta. Kan jag börja jobba igen efter sommaren eller ska jag lägga ner företaget och söka något annat jobb (tillsammans med alla andra..) så länge?

Hur tänker du kring detta? Har du ett företag som påverkas mycket?

Jag har fortfarande kvar ett gäng bröllop i augusti som jag verkligen hoppas på! Vilken lycka att få göra blommor till mina fina brudpar igen. Detta får mig också att reflektera över vilket otroligt roligt jobb jag har ordnat mig. Jag är ganska dålig på att fira och reflektera, jag kör oftast bara på, men denna tid har fått mig att stanna upp (ofrivilligt iofs) och tänka över vad jag har åstadkommit dessa senaste fem åren. Liiiiite stolt tillåter jag mig att vara ändå!

namnlöst 3 av 22 Coronafunderingar och huvudbry

Bilderna kommer från ett event från ett år sen för Ica. En får ju damma av gammal skåpmat nu vilket är kul också!

namnlöst 12 av 22 Coronafunderingar och huvudbry

namnlöst 20 av 22 Coronafunderingar och huvudbry

namnlöst 7 av 22 Coronafunderingar och huvudbry

namnlöst 10 av 22 Coronafunderingar och huvudbry

namnlöst 9 av 22 Coronafunderingar och huvudbry

Obs, missförstå mig inte. Jag tycker inte att vi kunde ha gjort på något annat sätt, det viktigaste är att vi alla håller oss friska!

Hur tänker du kring allt detta?

Jag är dock en obotlig optimist så jag tror att vi snart är ute på andra sidan och att vi klarar detta! Jag hejar iallfall på vart enda ett av alla små företag därute!

Kram och pepp -Nika

Detta inlägg har en kommentar

  1. Katrin Bååth maj 10, 2020 Svara

    Åh älskade Nika, allt kommer bli bra. Efter regn kommer strålande sol. Vi fixar det här. Puss Katrin

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Skillad Florals

Skillad Florals

Jag heter Nika Wahren bor i Sundbyberg med mina två barn och min man. Här på bloggen får du hänga med mig i skärgården, i stugan och på andra inspirerande platser i Sommarsverige.

Senaste från Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Gör din egen adventsljusstake

Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

Hortensiakrans -DIY

Blomstermoln diy

Retrobröllop

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Jag heter Nika Wahren bor i Sundbyberg med mina två barn och min man. Här på bloggen får du hänga med mig i skärgården, i stugan och på andra inspirerande platser i Sommarsverige.

Senaste kommentarer

  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix
  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa