Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Julmarknad på loftet den 23 November

  • Inspiration

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Blommor

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
strenghielm_french_vintage.1
Bild av strenghielm

strenghielm

Brödkorgen och måla köksgolv

  • augusti 13, 2015
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

strenghielm_paint_kitchenfloor.1 strenghielm_french_vintage.1Jamen nu när köket är färdigmålat och så ser ju golvet plötsligt alldeles anskrämligt ut. Jag kör, som vanligt, moodboard direkt på plats och kladdar lite överallt på golvet. Jag har ganska väldigt många färgburkar här hemma efter 10 år av renovering… och jag gjorde som Cajsa warg, jag tog det jag hade för att kunna välja kulör. Nu har jag nog landat i en färg som har samma färg som betong dvs en varm mellangrå typ. Färgen finns i mattan på golvet och passar till köksluckor, vitvaror osv och passar dessutom med det gråvit-rutiga som är i hallen. Kolla gärna på min insta, fick en ganska tydlig bild där tror jag. Och så var det ju den där brödkorgen, ja ni vet den jag såg för ett par år sedan och äntligen kunde köpa i helgen? Nu hänger den där, på köksväggen, och den bidde precis så fin som jag hade tänkte mig. Jag började jobba, på riktigt, igår efter planeringsdagar på dagis och annat jox. Och, vet ni, jag älskar det! Har så många härliga människor och samarbeten runt omkring mig nu så det är inte klokt. Kommer bli en finfin höst, det känner jag på mig.

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av strenghielm

strenghielm

Jag heter Mari Strenghielm och jag bor i en gammal skärgårdsvilla på Dalarö tillsammans med min man, våra barn och husdjur. Jag jobbar som inredningsstylist och fotograf samt har bloggat sedan år 2010. Bloggar om både mitt jobb och mitt privatliv men det mesta har någon slags förankring till inredning.Numera hittar du bloggen här.

Senaste från strenghielm

Bye bye Lovely Life!

Reportageresa till Karlstad

Elle decoration uk med Johanna (Vintage by Fé)

Köpenhamn med kids

Spökvandring

Halloweenfirande hemma hos Lina

Senaste från lovely life

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Blommor
Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Blommor
Linnea

En nyårsdukning i blått

Inredning
Linnea

Andra advent släpp av mina pappersblommor

adventsljusstake diy
Blommor
Skillad Florals

Gör din egen adventsljusstake

Inredning
Linnea

Julmarknad på loftet den 23 November

Jag heter Mari Strenghielm och jag bor i en gammal skärgårdsvilla på Dalarö tillsammans med min man, våra barn och husdjur. Jag jobbar som inredningsstylist och fotograf samt har bloggat sedan år 2010. Bloggar om både mitt jobb och mitt privatliv men det mesta har någon slags förankring till inredning.

Numera hittar du bloggen här.

Senaste kommentarer

  • Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin - Lovely Life om Syr en outfit till bröllop under 100 kronor
  • Adelina om Söndagsbilden #44
  • Vintage mode: Hur du handlar second hand som en proffs – pinkoholic.se om Upptäck tidlösa trender – varför vintage shopping är ditt bästa mode- och heminredningsval
  • Bud om Andra advent släpp av mina pappersblommor
  • Julstjärnor och mys – Maria Hagström om DIY: Enkel julstjärna