Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Julmarknad på loftet den 23 November

  • Inspiration

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Blommor

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
strenghielm_santa_porrage.3
Bild av strenghielm

strenghielm

Gröt till tomten

  • december 24, 2015
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

strenghielm_santa_porrage.1 strenghielm_santa_porrage.5 strenghielm_santa_porrage.4 strenghielm_santa_porrage.2 strenghielm_santa_porrage.3Efter julstrumpe-öppnande och sista julkalenderavsnitts-tittande så blev det julefrukost med tomtegröt. Barnen undrade om inte tomten skulle få gröt och visst kunde han väl få det. Sen kom jag på att hunden var ute på tomten, jag sprang till ytterdörren och ja visst, där stod han och åt upp gröten! Gaah, sorry tomten. Nu ska vi göra oss fina och packa ihop stor hund och en miljard paket i bilen för att åka på julfirande hos svärföräldrarna. God jul på er!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av strenghielm

strenghielm

Jag heter Mari Strenghielm och jag bor i en gammal skärgårdsvilla på Dalarö tillsammans med min man, våra barn och husdjur. Jag jobbar som inredningsstylist och fotograf samt har bloggat sedan år 2010. Bloggar om både mitt jobb och mitt privatliv men det mesta har någon slags förankring till inredning.Numera hittar du bloggen här.

Senaste från strenghielm

Bye bye Lovely Life!

Reportageresa till Karlstad

Elle decoration uk med Johanna (Vintage by Fé)

Köpenhamn med kids

Spökvandring

Halloweenfirande hemma hos Lina

Senaste från lovely life

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Blommor
Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Blommor
Linnea

En nyårsdukning i blått

Inredning
Linnea

Andra advent släpp av mina pappersblommor

adventsljusstake diy
Blommor
Skillad Florals

Gör din egen adventsljusstake

Inredning
Linnea

Julmarknad på loftet den 23 November

Jag heter Mari Strenghielm och jag bor i en gammal skärgårdsvilla på Dalarö tillsammans med min man, våra barn och husdjur. Jag jobbar som inredningsstylist och fotograf samt har bloggat sedan år 2010. Bloggar om både mitt jobb och mitt privatliv men det mesta har någon slags förankring till inredning.

Numera hittar du bloggen här.

Senaste kommentarer

  • Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin - Lovely Life om Syr en outfit till bröllop under 100 kronor
  • Adelina om Söndagsbilden #44
  • Vintage mode: Hur du handlar second hand som en proffs – pinkoholic.se om Upptäck tidlösa trender – varför vintage shopping är ditt bästa mode- och heminredningsval
  • Bud om Andra advent släpp av mina pappersblommor
  • Julstjärnor och mys – Maria Hagström om DIY: Enkel julstjärna