Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
strenghielm_uto.2
Bild av strenghielm

strenghielm

Semesterfeeling på Utö

  • augusti 7, 2016
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

strenghielm_uto.1 strenghielm_uto.3 strenghielm_uto.7 strenghielm_uto.5 strenghielm_uto.6 strenghielm_uto.2Sista semesterdagen och vi ville göra något med massor av semester-feeling. Efter en lång frukost ute i trädgården så bestämde vi oss spontant för att åka till Utö där vi inte hunnit vara än i sommar. Vi började med lunch på Seglarbaren som ligger precis ovanför hamnen i gruvbyn. Ingen fancy men man får en ok burgare och så har de pannkaka till barnen. Jag själv tog de rökta Nynäsräkorna med aioli. Det bästa med detta stället är den stora lekplatsen precis invid restaurangen, perfekt att sitta och glo ut över hamnen, ta en öl i lugn och ro och fortfarande ha koll på de små. Jag brukar alltid ta en liten sväng till Hamnmagasinet och köpa en tvål eller något annat litet bara för att. Juno ville absolut gå och doppa sig och C ville glo på båtar så vi tog en promenad via Utö Bakgård (öns bageri och café) för att köpa med oss en kaffe. Innan vi drog hem igen var alla varma som tusan så vi hann även med en glass i hamnen. Min hallon- och laktritsglass var godast enades vi alla om. Och tja, det var väl det hela från den här semestern, hur bra som helst har den varit! En enda regnig dag har vi haft, helt otroligt lyxigt. Och umgåtts med fina vänner och nya bekantskaper, fått en dos Skåne, några skärgårdsäventyr och en himla massa loppisar. Och som grädde på moset har vi även hunnit renovera lite här hemma, har inte hunnit klart riktigt som vi tänkt men man måste ju få njuta lite också. Hänger dock inte läpp för att börja jobba imorgon, ska bli kul!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av strenghielm

strenghielm

Jag heter Mari Strenghielm och jag bor i en gammal skärgårdsvilla på Dalarö tillsammans med min man, våra barn och husdjur. Jag jobbar som inredningsstylist och fotograf samt har bloggat sedan år 2010. Bloggar om både mitt jobb och mitt privatliv men det mesta har någon slags förankring till inredning. Numera hittar du bloggen här.

Senaste från strenghielm

Bye bye Lovely Life!

Reportageresa till Karlstad

Elle decoration uk med Johanna (Vintage by Fé)

Köpenhamn med kids

Spökvandring

Halloweenfirande hemma hos Lina

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Jag heter Mari Strenghielm och jag bor i en gammal skärgårdsvilla på Dalarö tillsammans med min man, våra barn och husdjur. Jag jobbar som inredningsstylist och fotograf samt har bloggat sedan år 2010. Bloggar om både mitt jobb och mitt privatliv men det mesta har någon slags förankring till inredning.

Numera hittar du bloggen här.

Press Escape to close the search panel.

Senaste kommentarer

  • 61 Lottery om ”Maid”, den bästa och viktigaste serien du kommer se i höst
  • Kalle och Britas gård till salu – pris & bakgrund - Samtidsfokus om Mysigt torp till salu i Sorunda
  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix