Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
strenghielm_now.6
Bild av strenghielm

strenghielm

Livet just nu

  • augusti 19, 2016
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

strenghielm_now.7 strenghielm_now.1 strenghielm_now.2 strenghielm_now.5 strenghielm_now.8 strenghielm_now.3 strenghielm_now.4 strenghielm_now.6Har suttit fastnaglad vid datorn sedan onsdags morse och nu tittar jag upp lite vimmelkantig men inser att tre reportagetexter åkt iväg till kund, två bildjobb är retuscherade och ivägskickade och en miljard mail har cirkulerat i mailkorgen som nu inte har ett enda oläst mail. Klockan är 13 och nu tänker jag unna mig fredag. Jag tänker börja med att dra ut till skogen med Valle och dra några djupa andetag, förhoppningsvis får jag med mig en kantarell eller två hem, sen städa lite, handla fredagsmiddag och hämta barnen lite tidigare. Tänk att man kan vara så osams på morgonen och sedan längtar man som en tok efter dem framåt eftermiddagen! Jag har inte bloggat på några dagar vilket är ovanligt men jag var bara tvungen att fokusera på mina texter. Susade runt i huset och börjar med att visa köksdörren som även den har blivit målad nu, nu har jag bara fönsternischerna kvar och sedan är köket äntligen klart. De taggiga plantorna (aloe) köpte jag till en plåtning i fredags och sedan slängde jag bara ner dem i dessa tomma krukor på trädgårdsbordet. Tror de får bli kvar så i helgen måste de planteras ordentligt med jord, gillar det gröna och grå tillsammans. Nytt favoritmärke är Chamois, den här kökshandduken har använts non stop sedan jag fick den i juni, och nej, jag stryker inte. Hinner inte. Men den är lika fin skrynklig. Jag har precis läst ut ”Konsten att höra hjärtslag”, den gillade jag. Jag har samtidigt hållit på att läsa ”De förklädda flickorna i Kabul” och det är en bra bok men jag blir irriterad på kvinnosynen, vilket ju är meningen, men jag har själv bott i mellanöstern i 3 år så kanske jag står för nära. Men längtar till boken ”Min fantastiska vännina” som jag ska börja med i helgen, svärmor har lånat den och givit den höga betyg. Dantes överkast är också från Chamois, fyndade det på en outlet i Kivik i somras, såg först senare att det var samma märke som favvohandduken. I hallen samsas badrockar, strandväskor och hopprep men höst- och regnjackor. Kan inte riktigt bestämma mig för om sommaren är slut eller inte. På övervåningen börjar mitt nya kontor arta sig, möblerna är sålda och nya (fast gamla..) har kommit in. Bordet hade vi tidigare som matbord och karmstolen är ett Blocket-fynd. Nu letar jag bords- eller vägglampa. Och så ska jag tillverka en skiva till väggen där jag kan fästa inspiration och viktiga små lappar, såna som jag hela tiden måste skriva för jag har så dåligt minne. Tyvärr har bordet under dessa tre jobbdagar blivit tvätt och strykbord, vad fort det går! Bort med det genast. Och mina två absoluta favoriter just nu är så klart thonet-bordet och det stora fikonträdet (yihoo, det lever än!) på verandan. Blir glad av dem. Men nu måste jag göra om verandan för att göra dem rättvisa så klart, lite trött på sig själv blir man. Trevlig helg!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av strenghielm

strenghielm

Jag heter Mari Strenghielm och jag bor i en gammal skärgårdsvilla på Dalarö tillsammans med min man, våra barn och husdjur. Jag jobbar som inredningsstylist och fotograf samt har bloggat sedan år 2010. Bloggar om både mitt jobb och mitt privatliv men det mesta har någon slags förankring till inredning. Numera hittar du bloggen här.

Senaste från strenghielm

Bye bye Lovely Life!

Reportageresa till Karlstad

Elle decoration uk med Johanna (Vintage by Fé)

Köpenhamn med kids

Spökvandring

Halloweenfirande hemma hos Lina

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Jag heter Mari Strenghielm och jag bor i en gammal skärgårdsvilla på Dalarö tillsammans med min man, våra barn och husdjur. Jag jobbar som inredningsstylist och fotograf samt har bloggat sedan år 2010. Bloggar om både mitt jobb och mitt privatliv men det mesta har någon slags förankring till inredning.

Numera hittar du bloggen här.

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk