Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av tant-johanna

tant-johanna

Weekly mix

  • maj 19, 2013
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

 

Redan mitten av maj! Här ser ni ett litet hopplock av vad som kommit i min väg under den senaste veckan.

Sk%C3%A4rmavbild%202013 05 19%20kl %2018 42 30 Weekly mix

Jag har ätit lunch på bästa Pom & Flora för sista gången som söderbo. Detta stället kommer jag sakna att ha på samma gata som vi bor.

white tiles wood floor y chairs emmas designblogg 51929a629606ee5dfc703540 Weekly mix

Emmas designblogg tipsade om denna fina lägenhet som är till salu just nu och jag har kollat igenom bilderna igen och igen i flera dagar nu . Ren perfektion!

hydes 04833 liten 3 Weekly mix

I år tänkte jag investera i ett par nya solglasögon och jag tror att det får bli ett par N° 11 från Hyde´s.

Ska rmavbild 2013 05 18 kl 09 16 42 Weekly mix

Ni måste se denna nya reklamfilm för Volvo av F&B. Jag älskar den och känner ett otroligt begär efter bilen, havet och en en ledig helg att åka omkring och uppleva allt i just den där bilen. Ja nu hör! Jag sitter här med gåshud. Tipstack till Lotta Agaton!

c756bbe5b9ee061e21f78436620ceec6 Weekly mix

Jag börjar bli riktigt orolig för hur mycket bröllopstankar som egentligen är sunt att ha. Jag lever och andas verkligen bröllop just nu. Så mycket tankar och allt på samma gång! Vilken frisyr ska jag ha? Är körschemat ok? Tänk om någon gör illa sig eller snubblar i havet? Slöja eller inte slöja? Vad ska jag ha för nagellack? Hur mycket blommor behöver jag beställa? Vädret! Hur blir vädret egentligen? Bäst att jag kollar prognosen en gång till även fast det egentligen är för långt fram för att kunna lita på. Vart kan får vi tag på höbalar? Får inte glömma att boka ansiktsbehandling!  Nu borde jag verkligen gå ut och sätta mig i solen så att jag hinner få lite färg eller så gör jag lite armhävningar. Kanske borde hitta någon typ av jacka om det blir kyligt på kvällen? Ja precis såhär är det och detta var inte en en tredjedel av alla tankar. Phu! Men innerst inne vet jag ju att det blir bra till slut, oavsett vad jag har för färg på naglarna. Bilden är från detta vackra bröllop, tagen av Paper Antler.

Hoppas att ni har haft en fin vecka! Kram Johanna

 

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av tant-johanna

tant-johanna

Jag heter Johanna Bradford och bor i Göteborg. Bloggen fylls ständigt på med med inspiration och nyheter med stort inredningsfokus men jag delar även med sig av det som inspirerar mig, oavsett om det gäller inredning, resor, trädgård, frukostar, mode eller annat fint. Jag driver bloggen på heltid men har även uppdrag inom styling och PR på frilansbasis och driver tillsammans med Hanna Stefansson workshops under namnet Frukostfolket. E-post:johanna@johannabradford.se Numera hittar du bloggen Johanna Bradford här.

Senaste från tant-johanna

Månadens lista – december

Nu flyttar jag mot nya äventyr

Svensk mjölk vs Svenska Mejerier

Labour and wait

By Bobo webshop

Schneider Electric

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Jag heter Johanna Bradford och bor i Göteborg. Bloggen fylls ständigt på med med inspiration och nyheter med stort inredningsfokus men jag delar även med sig av det som inspirerar mig, oavsett om det gäller inredning, resor, trädgård, frukostar, mode eller annat fint. Jag driver bloggen på heltid men har även uppdrag inom styling och PR på frilansbasis och driver tillsammans med Hanna Stefansson workshops under namnet Frukostfolket. E-post:johanna@johannabradford.se

Numera hittar du bloggen Johanna Bradford här.

Senaste kommentarer

  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix
  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa