Idag är jag inte på formex som de flesta andra i inredningsbranschen utan jag sitter hemma och jobbar. Fick helt enkelt inte till det med ett formexbesök denna gång och ska jag vara helt ärlig har de senaste mässorna inte levt upp till mina förväntningar. Jag efterlyser mer trendutställningar, bättre och mer tydligt uppägg i de olika mässhallarna och att företagen ska våga lägga lite mer krut i sina montrar. Har varit på massor av modemässor under mina år som inköpare och inredningsvärlden har mycket att lära av modevärden. Lite mer av allt helt enkelt! Vad jag gör istället? Ungefär såhär har min dag sett ut hittills.
Vi håller på och skapar en fotovägg här hemma som ska fyllas på under tidens gång, isället för att ha alla bilder i datorn. Några har jag skrivit ut själv på vanligt fotopapper och instagrambilderna har jag beställt via Superprints. Blir glad varje gång jag går förbi väggen!
Jag sitter vid köksbordet och jobbar, trots att vi numera har ett kontor här hemma men jag har liksom inte kommit till ro därinne än. Idag slog jag till på en kardemummabulle från Alvar & Ivar när jag ändå gick förbi.
I vasen just nu har jag bara ett fång med fin eucalyptus, enkelt med vackert tycker jag.