Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av Viktoria Holmgren

Viktoria Holmgren

Min egen väg

  • mars 1, 2018
  • 6:12 e m
  • Uncategorized

Det är svårt att finna lust och ork till Instagram och bloggen ibland, samtidigt som det är bland det roligaste jag vet. Det här året har varit fullt av sjukdomar hittills och det har väl inte gjort saken bättre.

För ett par år sedan hade jag för många järn i elden, två jobb, småbarn och för många intressen. Jag ville inte släppa något av dem men det slutade med att jag gick in i väggen och drog på mig en utmattningsdepression. Julies föddes och sen blev det svart.. Sedan dess har jag fått leta min väg tillbaka till livet och lyckan, prioritera om och lära mig hitta balansen. Nu är jag där ute och cyklar igen och känner att jag måste göra någon förändring för att jag ska må bra innan det smäller igen och denna gång går jag min egen väg.

Jag har sagt upp min tjänst som förskollärare. Jag ska jobba deltid hemifrån åt en svensk inredningsgrossist som deras ”Instagram manager” och övrig tid kommer jag att ägna åt mig själv. Inredning, styling och foto, spännande samarbeten, mer tid med barnen. Instagram och blogg. Lite mer stressfritt. Och helt egoistiskt – för min egen skull! Jag hoppas ni vill följa med på denna resa, bloggen kommer att hinna få mycket mer kärlek också. Nu längtar jag tills april för då kör det igång! Ska bli så spännande!

201803011708439372 sbig Min egen väg

Detta inlägg har 13 kommentarer

  1. Mittpallas november 30, -0001 Svara

    så kul! helt rätt ?

  2. Linnea november 30, -0001 Svara

    Men vilket underbart beslut! Det är verkligen viktigt att man i livet som går upp och ner känna att man i grunden mår bra och orkar med alla påfrestningar och även lyckliga stunder som liver ger. Så roligt att höra att du valt att jobba vidare med det som du är så duktig på. Ser fram emot en vår och tiden framöver med att fortsätta följa dig! Stor kram till dig! ❤️

  3. tandlakarvillan november 30, -0001 Svara

    jag förstår dig helt, och känner igen mig väldigt mycket i det du skriver! ❤️ lycka till!

  4. Sofie november 30, -0001 Svara

    men åhhh vad roligt!! det kommer bli toppen ju! hejja dig!

  5. emiliamillan november 30, -0001 Svara

    Woho!! Heja dig! Ser fram emot att få läsa ännu mer på bloggen. ?

  6. jennyvennberg november 30, -0001 Svara

    Men åh! Himmel vad glad jag blir för din skull och helt rätt att våga ??

  7. sandraaasliv november 30, -0001 Svara

    Åh så kul och så rätt! Hejja dig ?

  8. evelinas_home november 30, -0001 Svara

    Hej. Vad modigt av dig och det låter ju helt underbart! att bara kunna få ägna sig åt det man brinner för. Då mår man som bäst också tänker jag. man ska lyssna på sig själv ? . Lycka till ?

  9. JennyAnn november 30, -0001 Svara

    Helt fantastiskt! Go for it ????

  10. Josefinbergman november 30, -0001 Svara

    du gör helt rätt??. ibland måste man vara egoistisk för att må bra! ta hand om dig ❤️?

  11. eleonor_olsson november 30, -0001 Svara

    wow girl power! vi lever bara en gång vi har bara ett liv, och att följa sitt hjärta och välja så som du gjort är hatten av. stort grattis all lycka till. din blogg är grym du är grymt duktig på att ta fina bilder. / kram

  12. eleonor_olsson november 30, -0001 Svara

    wow girl power! vi lever bara en gång vi har bara ett liv, och att följa sitt hjärta och välja så som du gjort är hatten av. stort grattis all lycka till. din blogg är grym du är grymt duktig på att ta fina bilder. / kram

  13. baravickan november 30, -0001 Svara

    Tack snälla du! Det värmde! ❤ Ska bli sjukt kul och härligt att kunna göra detta! ?

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Viktoria Holmgren

Viktoria Holmgren

Jag heter Viktoria Holmgren och jag jobbar som influencer, frilansande stylist och fotograf. Jag bor i en by utanför Umeå tillsammans med min man och våra två barn Wilhelm och Julie. Mina största intressen är inredning, foto och styling och här på bloggen får ni ta del av diverse projekt! Instagram: @viktoriaholmgren Mail: baravickan@hotmail.com

Senaste från Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

Världens finaste kattungar

Sigrids kattungar!

Mina finaste dahlior

Höstlunch på hemodlat

Höstens snyggaste outfit

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Jag heter Viktoria Holmgren och jag jobbar som influencer, frilansande stylist och fotograf. Jag bor i en by utanför Umeå tillsammans med min man och våra två barn Wilhelm och Julie. Mina största intressen är inredning, foto och styling och här på bloggen får ni ta del av diverse projekt!

Instagram: @viktoriaholmgren
Mail: baravickan@hotmail.com

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk