Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
IMG_9340
Bild av Viktoria Holmgren

Viktoria Holmgren

Med tavla kommer tyg

  • april 16, 2019
  • 7:15 e m
  • Barn, Inredning, LL Favoriter

Ja vad gör man inte för harmonin. Har länge sneglat på denna sänghimmel från Konges Slöjd, den är ju så fin.. men färgerna.. kommer det funka? Och jag har ju älskat den vi hade innan, från Numero 74. Sen fick vi hem nya prints från Mrs Mighetto och vips så hade jag klickat hem denna (finns hos Minirepubliken.se)  Ni ser ju, hur bra blev det? 🙂  Den förra var lite kallare i färgen och nu blev det helt perfekt!

Nu känns Julies rum väldigt bra, det är lugna och jordnära toner, lite rosa utan att bli princessigt och ja, ni förstår. Älskar det! Idag svängde jag förbi Colorama i Umeå också efter en lunchdejt med barnen och syrran. Vi är ju snart klara med övervåningen så jag ville spana in lite väggfärger och så fick vi med oss mer kalkfärg till Julies rum så nu ska jag måla resten av rummet (där vi just nu har vår säng i väntan på vårt egna sovrum…) Färgen vi har på Julies väggar är Jotuns kalkfärg ”Varmgrå” och den är så skön! Men målningen får bli efter påsk!

Nu sover barnen och min duktiga man är uppe och spacklar på övervåningen. Jag borde ta undan sista disken och plocka hundra leksaker från vardagsrumsgolvet men tänkte att det var roligare att blogga! 🙂 Imorgon är vi lediga igen, jag kan inte förstå att vi haft sånt underbart väder alltså! Vi har altanen i en söderhörna och det var för varmt att sitta där i jeans och linne.. Nu är våren här!!!! Snön ska bara bort också! Hoppas ni hinner njuta av värmen ni med!!

IMG 9295 Med tavla kommer tyg

IMG 9339 Med tavla kommer tyg

IMG 9305 Med tavla kommer tyg

IMG 9342 Med tavla kommer tyg

Detta inlägg har 4 kommentarer

  1. Agneta april 17, 2019 Svara

    Hej igen

    Såg nu det underbara flickrummet. Har precis köpt en sådan sänghimmel. Men nu undrar jag var du köpt de fina örngotten i alla utförande ?

    1. Viktoria Holmgren april 24, 2019 Svara

      Hej! Ursäkta mitt sena svar!! Kuddfodralen då, ett är från Garbo & Friends (finns bl.a på minirepubliken.se), det i linnetyg är från LinLiving och det gråaktiga med blommor har jag sytt själv med ett tyg från Ohlssons tyger! 🙂

  2. Bianca oktober 10, 2020 Svara

    Hej,
    Jättefin sänghimmel! Minns du möjligen om det är färgen rose dust eller bark?

    1. Viktoria Holmgren oktober 15, 2020 Svara

      Hej! Ja, denna heter Bark!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Viktoria Holmgren

Viktoria Holmgren

Jag heter Viktoria Holmgren och jag jobbar som influencer, frilansande stylist och fotograf. Jag bor i en by utanför Umeå tillsammans med min man och våra två barn Wilhelm och Julie. Mina största intressen är inredning, foto och styling och här på bloggen får ni ta del av diverse projekt! Instagram: @viktoriaholmgren Mail: baravickan@hotmail.com

Senaste från Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

Världens finaste kattungar

Sigrids kattungar!

Mina finaste dahlior

Höstlunch på hemodlat

Höstens snyggaste outfit

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Jag heter Viktoria Holmgren och jag jobbar som influencer, frilansande stylist och fotograf. Jag bor i en by utanför Umeå tillsammans med min man och våra två barn Wilhelm och Julie. Mina största intressen är inredning, foto och styling och här på bloggen får ni ta del av diverse projekt!

Instagram: @viktoriaholmgren
Mail: baravickan@hotmail.com

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk