Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Julmarknad på loftet den 23 November

  • Inspiration

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Blommor

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
IMG_9510
Bild av Viktoria Holmgren

Viktoria Holmgren

Chokladkaka med coffee caramel frosting

  • december 22, 2019
  • 10:44 f m
  • Recept

I samarbete med Sjöstrand Coffee

Jag har den stora glädjen att få dela med mig av ett härligt kaffeinspirerat recept, som en del i Sjöstrand Coffee’s adventskalender. Jag har bakat med några av mina favoritingredienser, choklad och kaffe, det tycker jag är en perfekt kombination. Iallafall om man älskar choklad och kaffe som jag! Kan ju inte bli fel lixom. Jag bjöd på den här kakan under ett av decembers adventsfika med våra vänner och den är rätt mäktig och räcker till många. Serveras med fördel med grädde!

Vi använder Sjöstrands espressomaskin som inte bara gör grymt ekologiskt kaffe utan även är så himla snygg i vårt kök! Mitt favoritkaffe är Espresso No.2 och det är även det jag använt till den kakan jag snart ska visa er. Älskar att kapslarna även är komposterbara!

IMG 9524 Chokladkaka med coffee caramel frosting

IMG 9627 Chokladkaka med coffee caramel frosting

 

Så, det nu nu väntat på. Receptet på Chokladkaka med coffee caramel frosting!

Chokladkaka:

100 g mörk choklad 70%
1 dl kakao
2 dl farinsocker
2 dl mjölk
150 g rumsvarmt smör
1,5 tsk vaniljsocker
2 ägg
3 dl vetemjöl
1,5 tsk bakpulver
1 nypa salt

Sätt ugnen på 175 grader. Smöra och bröa en sockerkaksform med kakao. Hacka chokladen och värm 1 dl av sockret med mjölken tills den kokat upp. Stäng av plattan och rör ner chokladen, låt svalna.
Vispa smör, socker och vaniljsocker fluffigt. Vispa sedan ner äggen och rör ner chokladsmeten.
Sikta ner mjöl, bakpulver och salt och vänd ihop smeten. Häll ner i formen och grädda ca 45 minuter i ugnens nedre del. Låt kakan svalna något och töm sedan ur den på ett vackert fat.

 

Coffee caramel frosting:

50 g smör
1 dl farinsocker
1,5 msk espresso
1 msk mjölk
2 dl florsocker

En näve pekannötter

Lägg alla ingredienser utom florsockret i en kastrull och låt koka upp på medelvärme under omrörning. Låt puttra en liten stund, ta den sedan från plattan och vispa ner florsockret. Låt den svalna lite under omrörning och häll den sedan över kakan och dekorera med pekannötter eller andra favoritnötter.

Serveras med grädde!

IMG 9612 Chokladkaka med coffee caramel frosting

IMG 9532 Chokladkaka med coffee caramel frosting

IMG 9510 Chokladkaka med coffee caramel frosting

IMG 9607 Chokladkaka med coffee caramel frosting

Där ser ni en del av vårt adventsfika. Gästerna bjöds även på en enkel drink med mousserande vin och tranbärskoncentrat samt en härligt god kopp kaffe! Ja också pepparkakor, lussebullar och annat gott som hör till ett ordentligt adventsfika!

IMG 9523 1 Chokladkaka med coffee caramel frosting

 

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Viktoria Holmgren

Viktoria Holmgren

Jag heter Viktoria Holmgren och jag jobbar som influencer, frilansande stylist och fotograf. Jag bor i en by utanför Umeå tillsammans med min man och våra två barn Wilhelm och Julie. Mina största intressen är inredning, foto och styling och här på bloggen får ni ta del av diverse projekt!Instagram: @viktoriaholmgren Mail: baravickan@hotmail.com

Senaste från Viktoria Holmgren

Mina finaste dahlior

Höstlunch på hemodlat

Höstens snyggaste outfit

Skördetid

Hemmakontoret

Lilla sovrummet

Senaste från lovely life

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Blommor
Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Blommor
Linnea

En nyårsdukning i blått

Inredning
Linnea

Andra advent släpp av mina pappersblommor

adventsljusstake diy
Blommor
Skillad Florals

Gör din egen adventsljusstake

Inredning
Linnea

Julmarknad på loftet den 23 November

Jag heter Viktoria Holmgren och jag jobbar som influencer, frilansande stylist och fotograf. Jag bor i en by utanför Umeå tillsammans med min man och våra två barn Wilhelm och Julie. Mina största intressen är inredning, foto och styling och här på bloggen får ni ta del av diverse projekt!

Instagram: @viktoriaholmgren
Mail: baravickan@hotmail.com

Senaste kommentarer

  • Emma om Våra gröna fönster och nya dörr
  • UniqueHealthInc om Hög tid för syrensaft!
  • BeHealthyNH om Hög tid för syrensaft!
  • Koka om Snart flyttar Nissen in – 30 tips på nissebus
  • ethan halton om Ett blommande Raseborg