Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Julmarknad på loftet den 23 November

  • Inspiration

    Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    Andra advent släpp av mina pappersblommor

  • Blommor

    Vårblommor och kenzan

    En nyårsdukning i blått

    adventsljusstake diy

    Gör din egen adventsljusstake

    Bröllopsinspo till novemberbröllopet!

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
höstkläder-lovely-life-12
Bild av Sofia Lindqvist

Sofia Lindqvist

Så klär jag mig i höst!

  • september 20, 2023
  • 8:31 e m
  • Inspiration
Inlägget innehåller annonslänkar

hostklader lovely life Så klär jag mig i höst!

Favoritårstiden när det kommer till kläder är äntligen här! Höst och vår gör alltid att jag känner mig extra inspirerad, men hösten känns ändå snäppet roligare med den krispiga luften, den färggranna naturen och den underbara känslan när man kan börja svepa in sig i mysiga, varma plagg utan att ännu behöva gömma in hela outfiten i en tjock vinterrock.

Jag tänker därför att det här inlägget kanske kan inspirera dig, iallafall litegrann, genom att jag tipsar om vad jag tycker fungerar och vad jag brukar tänka på när det är dags att uppdatera garderoben samt hur jag gärna stylar plaggen jag inhandlat. Hoppas ni ska gilla det!

 

 

 

hostklader lovely life 4 Så klär jag mig i höst!

hostklader lovely life 2 Så klär jag mig i höst!

Jag har med åren lärt mig hur viktigt det verkligen är med kvalité när det kommer till plagg. Visst kanske det svider lite när man investerar i en ny stickad tröja, men att se det som en investering för framtiden gör ändå att det känns bättre. Arket (annonslänk) och Cos (annonslänk) har så mycket fint t.ex.

Förra årets absoluta favorittröja (annonslänk) hos mig inhandlades från Arket och var i användning i princip hela säsongen. I år tänker jag införskaffa någon liknande i blått och i grått också, bara för att ha möjligheten att variera mig lite. Basplagg som definitivt behövs i garderoben tänker jag!

Något annat som jag känner att också behövs i min höst- och vintergarderob är en skön stickad klänning att matcha med loafers under hösten eller med ett par höga stövlar. Så fint tillsammans med endera en kortare läderrock eller sedan en längre kappa när temperaturen sjunker. Den stickade klänningen som är ny i min garderob fastnade jag lite extra för eftersom den känns väldigt enkel men med fina detaljer! Tycker också att denna variant (annonslänk) var helt underbar om man föredrar en mer markerad midja!

hostklader lovely life 3 Så klär jag mig i höst!

Ni hittar min stickade klänning här (annonslänk) Även stövlarna är nya och för er som bor i närheten av mig kan jag ju tipsa om att de är från Wild Shoe!

Föredrar man en kofta tycker jag man ska satsa på någon i en neutral färg som inte kräver så mycket planering gällande hur den ska matchas. Jag fastnade för den här nedan dels för att jag tyckte den var väldigt söt med sina detaljer men också för att den känns som en passande kofta att ha ovanpå det mesta. Oavsett om man bär den ovanpå en klänning eller till ett par jeans blir det en fin kombination. Plagg som är praktiska och enkla att bära och matcha till mycket gillar man ju alltid, eller hur!

hostklader lovely life 6 Så klär jag mig i höst!

hostklader lovely life 7 Så klär jag mig i höst!

hostklader lovely life 8 Så klär jag mig i höst!

Min stickade kofta hittas här (annonslänk)

hostklader lovely life 12 Så klär jag mig i höst!

Sist ut av mina garderobnyheter är en riktig festblus. Den här kändes som en riktig ”Sofia-blus” och finns i både vitt och svart. Jag tycker att detaljerna syns bättre på den vita men det finns en stor chans att jag även investerar i den svarta. Den känns så festlig men som att den ändå går att klä ner om man så önskar tillsammans med ett par jeans. Den svarta skulle jag matcha med en svart midikjol i rakare modell och silversmycken. Mmmm…..

hostklader lovely life 9 Så klär jag mig i höst!

hostklader lovely life 11 Så klär jag mig i höst!

Ni hittar blusen här (annonslänk)

Hoppas ni gillade mitt lilla inlägg med fokus på kläder och outfits. Glöm inte att kommentera isåfall så att jag vet att det uppskattas. Nu är jag ju väldigt sugen på att veta: Hur klär Du dig i höst? Kram!

hostklader lovely life 10 Så klär jag mig i höst!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av Sofia Lindqvist

Sofia Lindqvist

Sofia Lindqvist är personen som driver instagramkontot Villasynvilla och nu även bloggen med samma namn. Sofia bor i Södra Finland tillsammans med sin sambo, deras dotter Nelia och hunden Elis.Hon brinner för det konstnärliga skapande och det kreativa , så när hon inte sysslar med foto och styling hänger hon på loppis, fixar i trädgården och kanske det viktigaste av allt - renoverar det hösten 2019 köpta huset Synvillan. Hoppas Du vill hänga med och att du ska trivas!Maila gärna Sofia vid frågor gällande eventuella samarbeten.Kontakt: Sofialindqvist@hotmail.seSofia på Instagram:@Villasynvilla

Senaste från Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Bland Blommor & Valpar

4 Nya Nyckelplagg till våren

Dags att peta lite frön i jord

Om att vara på rätt sida av året

Enkelt vinterpyssel även för de små händerna

Senaste från lovely life

Inspiration
Linnea

Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin

LL Favoriter
Sofia Lindqvist

Ett blommande Raseborg

Dukning
Louise Bondebjer

Dukning
Louise Bondebjer

Vårvinterfrukostar som gör gott!

Blommor
Skillad Florals

Vårblommor och kenzan

Blommor
Linnea

En nyårsdukning i blått

Inredning
Linnea

Andra advent släpp av mina pappersblommor

adventsljusstake diy
Blommor
Skillad Florals

Gör din egen adventsljusstake

Inredning
Linnea

Julmarknad på loftet den 23 November

Sofia Lindqvist är personen som driver instagramkontot Villasynvilla och nu även bloggen med samma namn. Sofia bor i Södra Finland tillsammans med sin sambo, deras dotter Nelia och hunden Elis.

Hon brinner för det konstnärliga skapande och det kreativa , så när hon inte sysslar med foto och styling hänger hon på loppis, fixar i trädgården och kanske det viktigaste av allt - renoverar det hösten 2019 köpta huset Synvillan. Hoppas Du vill hänga med och att du ska trivas!

Maila gärna Sofia vid frågor gällande eventuella samarbeten.

Kontakt: Sofialindqvist@hotmail.se

Sofia på Instagram:

@Villasynvilla

Senaste kommentarer

  • Syr och stylar en bröllopsoutfit av en gardin - Lovely Life om Syr en outfit till bröllop under 100 kronor
  • Adelina om Söndagsbilden #44
  • Vintage mode: Hur du handlar second hand som en proffs – pinkoholic.se om Upptäck tidlösa trender – varför vintage shopping är ditt bästa mode- och heminredningsval
  • Bud om Andra advent släpp av mina pappersblommor
  • Julstjärnor och mys – Maria Hagström om DIY: Enkel julstjärna