Även om det kanske blir aningens för sent nu med tips på nyårsdessert, så kommer här receptet jag har fixat i dag. Nämligen Vaniljpannacotta med kryddig äppelkompott efter ett recept hos Arla som min kompis Lisa introducerade mig för i höstas.
För 4 personer behöver du:
1 1/2 gelatinblad
1 vaniljstång
1 1/2 dl vispgrädde
3/4 dl strösocker
3 dl gräddfil
Kryddkokta äpplen:
2 äpplen
1/2 dl socker
1/2 dl vatten
1 stjärnanis
1 kanelstång
1/2 tsk stött kardemumma
Gör så här:
Låt gelatinbladen ligga i kallt vatten 5 min. Dela vaniljstången på längden och skrapa ur fröna. Koka upp grädde, socker och vaniljfrön. Ta kastrullen från värmen. Rör ner gelatinet i grädden så att det smälter. Blanda ner gräddfilen. Häll upp i glas och låt stå i kyl minst 4 tim.
Skala, kärna ur och klyfta äpplena. Smält sockret i en kastrull. Tillsätt vatten och kryddor. Låt koka några minuter. Lägg i äppelklyftorna och koka på svag värme 5– 10 min. Låt det svalna. Lägg äppelklyftorna på pannacottan och garnera med stjärnanis eller strö över rostade mandelspån.
Detta inlägg har en kommentar
Gott nytt år! Hörs om fikabesök på plan 5? Kram!