Min midsommar spenderades som ni kanske vet på en innergård i Midsommarkransen. Solen sken och Emma och John hade dukat upp så himla fint bland syrenbuskar och kulörta lyktor.
Alla hade bidragit till den traditionella sillunchen.
Det var färskpotatis, gräddfil, sill i massor, lax, västerbottenostpaj och mycket mer.
Lilla Isolde var där. Iklädd vintageklänning från Vintagefabriken och midsommarkrans.
Hur gott som helst.
Hela innergården grönskade och det doftade av jasmin och sommar.
Jag var nöjd.
Jordgubbarna stod på rad.
Och Anne på Grönkulla var med på ett hörn.
Även Emma var där så klart.
Efter maten åt vi jordgubbstårta, spelade kubb och åkte rutschkana. Sen blev det grillning, snapsvisor och tårta igen (!). Tyvärr lyckades jag inte få en bild på den dära pavlovan med citrongrädde som jag bjöd på eftersom det var väldigt mörkt då. Men jag kommer göra om den snart igen! Den blev nämligen en succé – väldigt skoj.
Hoppas ni också hade en fin midsommar!
This is what my Midsummer looked like. Strawberries, sunshine and lots and lots of herring with lovely friends.
Detta inlägg har 4 kommentarer
Ser mysigt ut! Min lilla Flora var också klädd i en ljuvlig sjömansklänning från Vintagefabriken på midsommar och hon fick sååå mycket beröm. 🙂
Helt underbara bilder. Lilla Isoldes klänning är verkligen ljuvligt söt! Liza
So sweet and lovely <3 The sunlight adds the perfect dreamy touch. 🙂
Pingback: Blommigt porslin, Mariefred och en hel massa jordgubbar i Instagram. | Volang